Formuła 1

GP Australii 2018 / © Scuderia Ferrari

Jean Todt chce zwiększenia liczby zespołów w Formule 1

Prezydent FIA Jean Todt w trakcie międzynarodowych targów samochodowych, które odbyły się w zeszłym tygodniu w Genewie, powiedział, że chce wprowadzić do Formuły 1 kolejne zmiany, tym razem dotyczące zwiększenia liczby zespołów startujących w Formule 1, z 10 do 12 ekip.

Sezon 2019 będzie już trzecim sezonem z rzędu, w którym startuje 10 zespołów. Prezydent FIA chce jednak wprowadzić pewnie zmiany dotyczące liczby startujących zespołów, jednak na ten pomysł nieprzychylnym okiem patrzą zarówno kierowcy, jak i szefowie obecnych już w F1 zespołów.

”Pomysł wprowadzenia do stawki Formuły 1 dodatkowych dwóch zespołów to temat na kilka najbliższych spotkań. Jestem już po odbyciu wstępnych rozmów z przedstawicielami Liberty Media oraz szefami zespołów, gdzie głównym tematem naszych rozmów było przedłużenie umowy Concorde. W mojej opinii, gdyby w Formule 1 było 12 ekip, zwiększyłoby to poziom emocji w tej dyscyplinie, jednak szefowie ekip nie są przychylni temu pomysłowi, ponieważ wpłynie to negatywnie na finanse pozostałych ekip, jednak rozmowy na ten temat w dalszym ciągu trwają” - powiedział Jean Todt.

Według prezydenta FIA nie tylko on jest optymistycznie nastawiony do tego pomysłu, gdyż pomysł Francuza mają popierać również obecne władze F1, w tym Chase Carey. „Podczas mojej rozmowy z kierownictwem F1, stwierdzili, że są pozytywnie nastawieni do tego pomysłu, stwierdzili również, że nie ważna jest liczba zespołów, lecz ich jakość i potencjał wyścigowy na torze. Rozmowy na ten temat jeszcze trochę potrwają i zobaczymy, co przyniesie nam przyszłość” - podsumował Francuz.

Głos w tej sprawie zabrał również szef zespołu Alfra Romeo Racing, Frederic Vasseur, który stwierdził, że aktualnie wchodzenie do Formuły 1 dla nowych zespołów będzie bardzo trudne zarówno pod kątem finansowym, jak i walki z aktualną stawką zespołów.

„Aktualny model finansowy F1 jest bardzo niezrównoważony, więc dla nowych zespołów będzie to stanowiło dość spory problem, tak samo sytuacja wygląda w kwestii walki na torze z obecnymi już zespołami. Wprowadzanie nowych zespołów będzie więc dość ryzykownym pomysłem na przestrzeni kilku najbliższych sezonów, ale kto wie, może sytuacja wkrótce się zmieni i wprowadzenie nowych ekip będzie miało sens’’ - powiedział Frederic Vasseur.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone