Formuła 1

Kimi Raikkonen jakiego nie znamy

Jaki naprawdę jest Iceman? Kimi Raikkonen jakiego nie znamy - recenzja książki

Oglądając zachowanie tego kierowcy, czasem cieżko jest uwierzyć, że w ubiegłym roku kraj, z którego pochodzi, został ogłoszony Najszczęśliwszym Państwem Świata. Zawsze poważna mina, krótkie zwięzłe odpowiedzi, małomówność - to tylko kilka podstawowych cech, które kojarzymy z nim.

Trochę ponad dwieście pięćdziesiąt stron przybliża nas do dziś juz 39-letniego mężczyzny, który dzięki swojemu ogromnemu talentowi wybił się z krajowych zawodów kartingowych do wymarzonego świata wyścigów, ale jakże czasem bardzo brutalnego - świata Formuły 1, która do dziś dla wielu kierowców zostaje odległym marzeniem.

Kari Hotakainen w swojej książce pokazuje zupełnie inne, nieznane nam oblicze Kimiego Raikkonena. Fiński kierowca Formuły 1 od najmłodszych zaznawał smaku ciężkiej pracy, dzięki której rodzinna pasja mogła się przeistoczyć w sposób na życie. Często w książce jest poruszany temat pieniędzy, a raczej ich braku. Jednak miłość całej rodziny do siebie i wspólne hobby przezwyciężała wszystko. Nawet zaciągane z tego powodu pożyczki. _”To był czas poświęcony rodzinie. Często mówiłam, że jesteśmy jak biali Cyganie, bo zimą spłacamy długi, a latem znów ruszamy w objazd_” - wspomina mama Kimiego. Umiejętności majsterkowania i napraw, którą wraz z bratem nabyli juz od najmłodszych lat, była bardzo cenna przy skromnym budżecie rodziny.

Jednak ten prestiżowy świat wyścigów niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi: popularność, szacunek i duże pieniądze. Ale są też mankamenty. Wszyscy znamy Kimiego, który w swój jedyny i niepowtarzalny sposób odpowiada na pytania dziennikarzy - na większość odpowiada jednym, ale rzeczowym zdaniem. Mówi mało, ale każda wypowiedz Fina jest przemyślana. Kimi często podkreśla to, że cyrk Formuły 1 znacznie lepszy był bez dziennikarzy, a weekendy opierały się tylko na ściganiu.

Od kilku lat możemy zobaczyć zupełnie inne oblicze Raikkonena, który uśmiecha się, bawi i wydurnia. Wszystko za sprawą dwóch najmłodszych członków rodziny - Rianny i Robina. To właśnie im Kimi poświęca najwiecej czasu wolnego. Beztroska zabawa z dziećmi potrafi rozbroić najbardziej zamknięte osoby. Człowiek pragnie pozostać w domu jak najdłużej. Jednak przychodzą wyjazdy i rozłąki z rodziną. To nie jest proste dla nikogo.

Jaki na prawdę jest Kimi Raikkonen? Książka opowiada o wielu wątkach i wielu istotnych sprawach z życia Fina, o początkach kariery, latach w wojsku, o życiu rodzinnym i o wielu innych wydarzeniach z jego życia. Można byłoby rozpisywać się i opowiedzieć całą historię zawartą przez Kari Hotakainena, ale jaki to ma sens? Najlepiej zagłębić się w tę książkę i poznać Kimiego „Jakiego nie znamy”!

Biografię Kimigo Raikkonena można kupić w przedsprzedaży na stronie Wydawnictwa Zysk i S-ka.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone