Formuła 1

Gunther Steiner - szef zespołu Haas / © Haas F1

Gunther Steiner ukarany za kontrowersyjną wypowiedź z GP Rosji

Kontrowersyjne wypowiedzi Gunthera Steinera z GP Rosji ściągnęły na szefa zespołu Haas problemy. W Japonii został wezwany przez skład sędziowski, aby spotkać się z konsekwencjami za wypowiedź skierowaną w stronę sędziów w Rosji. Ostatecznie otrzymał karę finansową w postaci 7.500 euro.

Podirytowany Steiner nazwał sędziów "głupimi" i "idiotami", kiedy ci nałożyli na Kevina Magnussena karę za wyjazd poza tor w drugim zakręcie na torze Soczi. Kierowca w wyniku kary spadł z ósmej na dziewiątą pozycję.

W przypadku Włocha rozpatrywano naruszenie Artykułu 12.1.1 c) oraz f) Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA i jak można przeczytać w oświadczeniu sędziów:

"Szef zespołu Haas F1, posiadacz superlicencji FIA, po zakończonym wyścigu skorzystał z okazji, aby skomentować decyzję sędziów poprzez wiadomość radiową."

"W przekazie radiowym powiedział wówczas: "...gdybyśmy nie mieli tak głupich sędziów, bylibyśmy na ósmej pozycji... Wiecie kto jest sędzią. Znacie go. Po prostu nie jest w stanie być bardziej inteligentnym.""

"Wiadomość nadana przez radio zespołowe pojawiła się publicznie i była rozpowszechniona przez wiele mediów zarówno w formie drukowanej, jak i audio. Sędziowie z Grand Prix Rosji przekazali sprawę sędziom z Grand Prix Japonii w takiej formie, jak jest to określone w Artykule 11.9.3 t) Międzynarodowego Kodeksu Sportowego."

"Ich uprawnienia zostały przekazane dlatego, że niektórzy członkowie zespołu Haas F1 opuścili wówczas tor oraz mogło dojść do potencjalnego konfliktu z przynajmniej jednym z członków sędziów w Rosji."

"11 października 2019 sędziowie dokonali przesłuchania pana Steinera. Potwierdził, że jego komentarz dotyczył tylko jednego z sędziów z GP Rosji. Nie odnosił tego do innych sędziów ze składu."

"Dlatego nie miał nic przeciwko, aby obecny panel rozpatrzył tę sprawę, mimo że przewodniczący był także przewodniczącym podczas Grand Prix Rosji. Podczas przesłuchania pan Steiner powiedział, że do transmisji radiowej doszło pod wpływem chwili po zaciętej rywalizacji jego kierowców."

"Wyraził jednak ubolewanie wobec swojego doboru słów. Nie chciał, aby jego słowa odbiły się niekorzystnie na urzędnikach FIA podczas zawodów i w mistrzostwach. Niemniej jednak taka wiadomość radiowa jest obrazą wobec składu sędziowskiego z ówczesnej imprezy i kwestionuje zarówno umiejętności, jak i uczciwość sędziów."

"Takie oświadczenia szkodzą ogólnie reputacji sportów motorowych, w szczególności FIA, i podważają profesjonalizm urzędników FIA. Chociaż jakakolwiek faktyczna krytyka decyzji sędziów jest zawsze mile widziana w prywatnych rozmowach, tak publiczny atak przeciwko poszczególnym osobom jest całkowicie niewłaściwy i nie będzie to akceptowane."

"Sformułowanie użyte przez pana Steinera spowodowało krzywdę moralną sędziego FIA, było szkodliwe dla interesów sportów motorowych i dlatego będzie uważane za naruszenie zasad określonych w artykule 12 1.1.c i 12.1.1.f Międzynarodowego Kodeksu Sportowego."

"Jako osoba posiadająca superlicencję FIA, pan Steiner podlega karze grzywny zgodnie a Artykułami 12.1.4, 12.2.1 i 12.4.1 Międzynarodowego Kodeksu Sportowego. Ponieważ podobne kary nie były nakładane na pana Steinera w przeszłości, kwota nałożonej grzywny jest odpowiednia."

"Jednak w przypadku kolejnych naruszeń być może konieczne będzie rozważyć czy to nie zespół powinien zostać ukarany, wraz z każdą zaangażowaną osobą, surowymi sankcjami."

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone