Formuła 1

Gunther Steiner - Haas F1 Team

Gunther Steiner pod ostrzałem FIA

Gunther Steiner, szef zespołu Haas, może zostać poddany kontroli Międzynarodowej Federacji Samochodowej, wobec jego ostrego sprzeciwu, po nałożeniu kary na Kevina Magnussena w Grand Prix Rosji.

Duńczyk podczas walki z Sergio Perezem w zakręcie numer dwa wyjechał poza tor, jednak nie powrócił na pętlę w wyznaczony sposób, który obowiązywał podczas rundy na Sochi Autodrom. Kierowca Haasa w konsekwencji został ukarany dodaniem pięciu sekund do finałowego czasu wyścigu, co spowodowało jego spadek w klasyfikacji z ósmej na dziewiątą lokatę.

Tuż po zakończeniu wyścigu, podczas zjazdowego okrążenia, szef zespołu Haas w rozmowie z Magnussenem, w ostrych słowach wypowiedział się o działaniu sędziów: "Głupi, Idiotyczny, Sędzia" oraz podziękował kierowcy za jego wysiłek w zdobyciu punktów.

Swoje niezadowolenie wyraził także Magnussen, który przyznał, że sam wyjazd poza tor skutkował dużą utratą czasu.

Według serwisu Motorsport.com, FIA rozważa, czy podjąć oficjalne kroki w sprawie krytyki sędziów, co jest zawarte w Międzynarodowym Kodeksie Sportowym, gdzie znajduje się kodeks postępowania określający zasady i obowiązki uczestników mistrzostw, w tym nieużywanie słów, które mogłyby narazić sport na zła reputację, czy może zająć się incydentem w nieformalny sposób.

Głos w tej sprawie zabrał także Michael Masi, który przyznał, że nie chce komentować słów, o których słyszał, jednak bezpośrednio się z nimi nie zapoznał.

"FIA ma różne procesy sądowe" - powiedział dyrektor wyścigowy FIA Michael Masi dla Motorsport.com.

"Słyszałem o komentarzach, które zostały wypowiedziane przez radio. Nie widziałem ich bezpośrednio, więc nie zamierzać tego komentować."

"Wszyscy jesteśmy tutaj, aby wykonywać pracę, czy to sędziowie, zespoły, wszyscy. Musi być poziom wzajemnego szacunku."

Masi dodał także, że jeśli zajdzie taka potrzeba i słowa zostaną uznane za nieodpowiednie, FIA posiada struktury, które mogą się temu przyjrzeć.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone