Formuła 1

Grand Prix Wielkiej Brytanii na Silverstone 2018 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Grand Prix Wielkiej Brytanii pozostaje w kalendarzu Formuły 1

Grand Prix Wielkiej Brytanii pozostanie w kalendarzu Formuły 1 przez kolejne pięć lat. Informacja ta została potwierdzona podczas konferencji na torze Silverstone z udziałem szefa Formuły 1, Chase'a Careya oraz przedstawicieli Brytyjskiego Klubu Kierowców Wyścigowych.

Przyszłość brytyjskiego grand prix stała pod znakiem zapytania. Właściciele Silverstone, czyli Brytyjski Klub Kierowców Wyścigowych, byli sfrustrowani kosztami organizacji wyścigu i domagali się lepszej oferty finansowej.

Ostatecznie obie strony doszły jednak do porozumienia i udało się zawrzeć pięcioletnią umowę.

Jak powiedział Chase Carey: "Zawsze uważaliśmy, że jeśli chcemy myśleć o długofalowej przyszłości, nasz sport musi zachować swoje historyczne miejsca, a Silverstone i Wielka Brytania stanowią kolebkę tego sportu, a wszystko zaczęło się w 1950r."

"Formuła 1 jest dziś sportem globalnym, organizowanym na pięciu kontynentach, oglądanym przez publiczność liczącą ponad 500 milionów kibiców na całym świecie, a naszym celem jest zwiększenie tej liczby poprzez sprowadzenie tego sportu do nowych krajów, jednocześnie zachowując jego korzenie. Silverstone i Grand Prix Wielkiej Brytanii są integralną częścią tej wizji."

Od dłuższego już czasu pojawiały się groźby, że zbliżające się Grand Prix Wielkiej Brytanii może być ostatnim na Silverstone. Zgodnie z warunkami umowy, którą BRDC (British Racing Drivers' Club) zawarło jeszcze z Berniem Ecclestonem, opłaty za hosting miały rosnąć z roku na rok.

W 2010 roku rozpoczęto z kosztami na poziomie 11.5 miliona funtów brytyjskich, a do 2026 miałyby one wzrosnąć do 25 milionów funtów brytyjskich.

Ostatecznie BRDC doszło do porozumienia z Liberty Media, zwłaszcza, że Wielka Brytania uważana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w mistrzostwach Formuły 1 i stąd wywodzi się tak wielu utalentowanych kierowców wyścigowych.

Ponadto brytyjska runda przyciąga co roku dużą liczbę kibiców - rok temu na przestrzeni weekendu wyścigowego na Silverstone gościło 340 000 kibiców i podobny wynik spodziewany jest również w tym roku.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone