Formuła 1

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas Motorsport

Gerhard Berger: Tylko Lewis Hamilton jest w tej samej lidze co Senna

Austriacki były kierowca F1, Gerhard Berger stwierdził, że jedynym kierowcą w historii F1, który jeździ w tej samej lidze, co niegdyś Ayrton Senna jest Lewis Hamilton.

Brytyjczyk zdobył do tej pory pięć tytułów mistrza świata w latach 2008, 2014, 2015, 2017 i 2018. Dodatkowo pobił już kilka rekordów w królowej sportów motorowych m.in. największej ilość pierwszych pól startowych – 84. Lewis Hamilton 75 razy triumfował w wyścigu i zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji F1 pod względem zwycięstw. Od sezonu 2014 Brytyjczyk wygrał ponad 50% wszystkich rozegranych wyścigów. Przed obecnym kierowcą Mercedesa znajduje się już tylko Michael Schumacher z liczbą 91 triumfów.

59-letni już Gerhard Berger, który w trakcie swojej kariery w królowej sportów motorowych wygrał 10 wyścigów, a w latach 1990 – 1992 był zespołowym partnerem Ayrtona Senny w McLarenie powiedział: "Wszyscy pytają mnie o kierowców i chcą, abym porównał ich do Senny. Przez wszystkie te lata zawsze odpowiadałem, że nikt nie zbliżył się nawet do jego poziomu."

"Oczywiście, że Nelson Piquet, Niki Lauda, Alain Prost i Michael Schumacher są świetnymi mistrzami świata, lecz zawsze wyżej od nich był Ayrton Senna. W tej chwili widzę, że w tej samej lidze jeździ Lewis Hamilton. To pierwszy kierowca, którego postawiłem tak wysoko."

1 maja 2019 roku minie dwudziesta piąta rocznica od tragicznej śmierci trzykrotnego mistrza świata. Zdaniem Bergera, gdyby Senna nie zginął, wygrałby kolejne wyścigi. Przypomnijmy tylko, że Senna wygrał 41 rywalizacji, w tym 6 razy triumfował w Monako oraz zdobył 65 razy pierwsze pole startowe.

"Lewis jest wyjątkowo szybki. Wygrywa jeden wyścig po drugim. Tak, jak robił to Ayrton. Popełnia mniej błędów niż inni. To, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie to fakt, że jeśli wygrał tyle mistrzostw, to powinien walczyć albo o wygraną, albo o nic więcej. On tego nie robi, jeśli jedzie drugi, to czeka i zdobywa punty. Prowadząc w ten sposób walkę w mistrzostwach, jest nie do pokonania' - kontynuował Berger.

"To prawda, że obecnie jeździ w czołowej ekipie, ale jest zdecydowanie najlepszym kierowcą."

Były kierowca McLarena z lat 2007–2012 ma ważny kontrakt z zespołem Mercedesa do 2020 roku. Jeśli niemiecka ekipa utrzyma do tego czasu swoją konkurencyjność, Hamilton może pobić rekord Schumachera pod względem tytułów oraz zwycięstw. Berger uważa, że jest to realne.

"Myślę, że Lewis ma dużą szansę pobić te rekordy. Jeśli będzie przez kolejne dwa lub trzy sezony jeździć tak, jak teraz to ma szanse. Z jednej strony chciałbym chronić sukcesy Schumachera, ponieważ jego tragedia jest smutna. Z drugiej strony, gdy odłożysz to na bok, to Hamilton jest wyjątkowym kierowcą i zasługuje na to, aby być na szczycie."

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone