Formuła 1

George Russell - ROKiT Williams Racing

George Russell ukarany cofnięciem na polach startowych do GP Austrii

George Russell z zespołu ROKiT Williams Racing otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie do GP Austrii. Brytyjczyk przeszkodził w kwalifikacjach będącemu na szybkim okrążeniu Daniiłowi Kwiatowi.

Do incydentu pomiędzy dwójką wspomnianych kierowców doszło w końcówce pierwszego segmentu sesji kwalifikacyjnej. Daniił Kwiat dojeżdżał do przedostatniego zakrętu na swoim pomiarowym okrążeniu, lecz przed nim znalazł się wolno jadący George Russell. Rosjanin musiał się więc ratować wyjazdem poza tor, przez co też nie udało mu się awansować do drugiej części kwalifikacji.

Już podczas sesji sędziowie poinformowali, że będą analizować zaistniałą sytuację po zakończeniu sobotniej rywalizacji. Przesłuchano więc obu kierowców oraz przedstawicieli zespołów, jak i również dokonano analizy wideo. 

W wyniku przesłuchania ustalono, że George Russell utrudnił jazdę Daniiłowi Kwiatowi w sposób nieuzasadniony, a co więcej jego zespół nie ostrzegł go przed nadjeżdżającym kierowcą zespołu Toro Rosso. Sędziowie nałożyli więc na niego karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie wyścigu. Ponadto doliczono do jego wyścigowej licencji jeden punkt karny. Dla Brytyjczyka jest to dopiero pierwsza tego typu kara.

„Sędziowie przejrzeli dowody wideo oraz wysłuchali kierowcę samochodu numer 26 (Daniił Kwiat) oraz kierowcę samochodu numer 63 (George Russell), jak i również przedstawicieli zespołu. Ustalili, że auto numer 63 niepotrzebnie utrudniło przejazd samochodowi numer 26 po wierzchołku zakrętu numer 9" - czytamy w sędziowskim oświadczeniu.

„Sędziowie zauważyli, że samochód numer 63 nie otrzymał wymaganego ostrzeżenia ze strony zespołu o aktualnej sytuacji, czyli zbliżającym się samochodzie 26, który był na szybkim okrążeniu. Ponadto, sytuację pogorszył samochód numer 23, który wyprzedzał auto numer 63 na wolnym okrążeniu, co też miało miejsce tuż przed incydentem".

Kara dla Russella oznacza, że Brytyjczyk, który w kwalifikacjach zajął 19. miejsce, rozpocznie GP Austrii z osiemnastego pola startowego. Wynika to z faktu, że Alexander Albon oraz Carlos Sainz zostali ukarani za nieregulaminową wymianę jednostek napędowych. Robert Kubica przesunął się natomiast na 17. pozycję.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone