George Russell najpoważniejszym kandydatem do jazdy w Mercedesie od sezonu 2021

W związku z ostatnimi przetasowaniami na rynku transferowym George Russell stał się najpoważniejszym kandydatem do jazdy w ekipie Mercedes od sezonu 2021.

Wiele mówiło się, że Esteban Ocon wskoczy w miejsce Valtteriego Bottasa i od sezonu 2020 młody francuski kierowca będzie pełnił funkcję etatowego kierowcy w zespole Mercedes. Ostatecznie sprawy potoczyły się inaczej i Ocon trafi w przyszłym roku do zespołu Renault.

Taki ruch nie był dla nikogo raczej wielką sensacją, ponieważ przejście w szeregi ekipy z Enstone było również bardzo prawdopodobnym scenariuszem w kontekście dalszej kariery Ocona w F1. Gdy decyzja została ogłoszona, rozpoczęły się spekulacje na temat rodzaju umowy Francuza z ekipą Renault i czy Mercedes całkowicie pozbywa się Ocona, czy transfer do Renault jest na zasadzie chwilowego wypożyczenia.

Na ten moment wiadomo było jedynie tyle, że Ocon związany jest z Renault dwuletnim kontraktem, ale większych szczegółów próżno było szukać. Głos w tej sprawie we Włoszech zabrał Toto Wolff, który poinformował, że Ocon od przyszłego roku jest pełnoprawnym zawodnikiem Renault, a w jego kontrakcie nie znajduje się żadna klauzula, która pozwalałaby francuzowi powrócić do Mercedesa na sezon 2021. W związku z tym powrót do Mercedesa w najbliższym czasie jest niemożliwy.

Ekipa z Brackley postanowiła przedłużyć kontrakt z Valtterim Bottasem o kolejny sezon, ale co dalej w przypadku, gdy Ocon jest związany dwuletnią umową z Renault? Taki obrót spraw sprawił, że głównym kandydatem do jazdy w Mercedesie od sezonu 2021 stał się obecny kierowca Williamsa George Russell. Brytyjczyk był również wymieniany w gronie kandydatów do jazdy w Mercedesie od sezonu 2020, ale zdaniem Toto Wolffa na taki ruch było zdecydowanie za wcześnie. Austriak uważa, że zatrudnienie Russella od sezonu 2020 mogłoby całkowicie spalić młodego kierowcę, a jazda w jednym zespole z Lewisem Hamiltonem komplikowała jeszcze bardziej całą sprawę.

Być może sezon 2021 będzie odpowiednim momentem na duży przeskok dla George’a Russella z bolidu Williamsa do mistrzowskich konstrukcji Mercedesa. Brytyjczyk wielokrotnie w Formule 2 i Formule 3 pokazywał swój talent, który niestety jest mu ciężko pokazać w obecnej konstrukcji zespołu Williams. Mimo to Russell jest uważany za kierowcę, który za kilka lat będzie toczył zażarte pojedynki o mistrzostwo świata z takimi kierowcami młodego pokolenia jak Leclerc, Norris, czy być może Albon.

Szybkie przenosiny Leclerca do Ferrari również budziły duże kontrowersje, szczególnie obawiano się, jak będzie wypadał na tle czterokrotnego mistrza świata. Jak się okazało, obawy były niewskazane. Być może podobnie będzie w przypadku Russella, który na ten moment wydaje się jedyną opcją dla Mercedesa na sezon 2021. Dwa lata przygotowań i nabierania pewności siebie w bolidzie Williamsa na pewno w dużym stopniu powinny przygotować młodego kierowcę na walkę o bardziej ambitne cele niż walka o miejsca w dolnych rejonach stawki.