Formuła 1 potwierdza rekordowy 2020 rok. Dwadzieścia dwie rundy w kalendarzu Grand Prix

Formuła 1 potwierdziła kalendarz na sezon 2020, w którym znalazły się rekordowo dwadzieścia dwie rundy, z debiutującym GP Wietnamu oraz powracającym do F1 GP Holandii.

Po raz pierwszy sezon Mistrzostw Świata Formuły 1 będzie liczył dwadzieścia dwa Grand Prix. Dziesięć z nich odbędzie się w Europie, siedem w Azji, cztery w Ameryce i jedno GP w Australii.

Jak już potwierdzono wcześniej, po raz kolejny sezon F1 otworzy Grand Prix Australii na torze Albert Park, które zostało zaplanowane na 15 marca i jak zwykle rywalizacja zakończy się w Abu Zabi na obiekcie Yas Marina.

W sezonie 2020 dojdzie do jednego debiutu. Wietnam stanie się trzydziestym czwartym krajem, który zorganizuje Grand Prix Formuły 1, a runda na ulicznym torze w Hanoi odbędzie się 5 kwietnia. Do Formuły 1 powróci także Grand Prix Holandii, podczas którego kierowcy i zespoły powalczą o kolejne punkty w mistrzostwach na obiekcie Zandvoort 3 maja.

W tym roku kilka wyścigów odnowiło tymczasem swoje kontrakty - Australia, Wielka Brytania i Hiszpania, podobnie jak Grand Prix Azerbejdżanu. W kalendarzu pozostanie także Mexico City, które przez kolejne trzy lata będzie gospodarzem Grand Prix Meksyku, a obecnie finalizowane jest porozumienie z Grand Prix Włoch na torze Monza, które w najbliższy weekend będzie obchodzić dziewięćdziesiątą rocznicę.

"Z wielką przyjemnością publikujemy dziś projekt kalendarza na sezon 2020" - przyznał Chase Carey, szef Formuły 1. "Jest to rok, w którym seria, która jest szczytem sportów motorowych, obchodzi siedemdziesiątą rocznicę, po raz pierwszy, z kalendarzem składającym się z dwudziestu dwóch wyścigów. Jest to ważne dla naszego sportu i potwierdza naszą długoterminową strategię."

"Od czasu, gdy zaangażowaliśmy się w ten sport w 2017 roku, rozmawialiśmy o rozwijaniu się na nowe miasta, aby poszerzyć atrakcyjność Formuły 1 i jednocześnie umocnić naszą obecność w Europie, domu tego sportu. Dlatego też Wietnam debiutuje w stolicy Hanoi, jednym z najbardziej ekscytujących miast na świecie, z tak bogatą historią i niesamowitą przyszłością. Mamy także powrót historycznego toru Zandvoort, na obrzeżach innego tętniącego życiem miast, Amsterdamu, czyli Grand Prix Holandii."

"Ponadto przedłużyliśmy umowę z Silverstone, torem będącym domem Grand Prix Wielkiej Brytanii, a także prowadzimy negocjacje z obiektem Monza, który gościł więcej Grand Prix F1 niż jakikolwiek inny tor."

"Cieszymy się również, że w tym roku odnowiliśmy umowę z Mexico City i dwoma krajami, Australią i Azerbejdżanem, które wybrały długoterminowe kontrakty."

"Sezon z rekordowymi dwudziestoma dwoma Grand Prix otrzymał jednomyślne poparcie FIA i wszystkich zespołów, co wyraźnie pokazuje pewność, która istnieje w naszym sporcie" - dodał.

Kalendarz na sezon 2020 zostanie poddany głosowaniu podczas posiedzenia Światowej Rady Sportów Motorowych 4 października.

Prowizoryczny kalendarz Formuły 1 na sezon 2020:

Grand Prix Tor Data
GP Australii Albert Park 15 marca
GP Bahrajnu Bahrain International Circuit 22 marca
GP Wietnamu Hanoi Street Circuit 5 kwietnia
GP Chin Shanghai International Circuit 19 kwietnia
GP Holandii Zandvoort 3 maja
GP Hiszpanii Circuit de Barcelona-Catalunya 10 maja
GP Monako Circuit de Monaco 24 maja
GP Azerbejdżanu Baku City Circuit 7 czerwca
GP Kanady Circuit Gilles Villeneuve 14 czerwca
GP Francji Paul Ricard 28 czerwca
GP Austrii Red Bull Ring 5 lipca
GP Wielkiej Brytanii Silverstone 19 lipca
GP Węgier Hungaroring 02 sierpnia
GP Belgii Spa-Francorchamps 30 sierpnia
GP Włoch Monza 6 września
GP Singapuru Marina Bay Street Circuit 20 września
GP Rosji Sochi Autodrom 27 września
GP Japonii Suzuka 11 października
GP Stanów Zjednoczonych Circuit of the Americas 25 października
GP Meksyku Autodromo Hermanos Rodriguez 1 listopada
GP Brazylii Interlagos 15 listopada
GP Abu Zabi Yas Marina Circuit 29 listopada