Formuła 1

Bahrajn - Bahrain International Circuit

Formuła 1 bada okoliczności dotyczące uwięzienia aktywistki w Bahrajnie

Formuła 1 zamierza zbadać okoliczności związane z uwięzieniem Najah Yusuf, która otrzymał trzyletnią karę więzienia w 2017 roku, po tym jak w mediach społecznościowych potępiła systemy polityczne i społeczne w Bahrajnie, a także przeciwstawiła się wyścigowi.

Organizacje praw człowieka twierdziły jednak, że w trakcie procesu doszło rzekomo do jego naruszenia (napaść seksualna z rąk władz podczas przesłuchania) oraz przymusowego zeznania.

Organizacje zwróciły się do F1, aby ta wywarła nacisk na urzędników Bahrajnu. Human Rights Watch domagało się, aby Formuła 1 nie przymykała oczu na wydarzenia w kraju.

Sport nie komentuje tych zdarzeń, ale w oświadczeniu wydanym dla Agencji Prasowej, grupa zarządzająca F1 nalegała, by prowadzić dialog z Bahrajnem w sprawie trudnej sytuacji Yusufy, jednocześnie broniąc polityki dotyczącej praw człowieka.

"Przypominamy naszym wszystkim promotorom, w tym Bahrajnowi, że pokojowe protesty podczas wszystkich naszych wydarzeń są prawem demokratycznym i nadal zgłaszamy nasze obawy dotyczące Pani Najah Yusuf."

"W zeszłym tygodniu spotkaliśmy się, aby omówić sprawę Pani Yusuf z działaczami i nadal badamy okoliczności jej dotyczących, jednak wszystkie strony zgodziły się, aby w obecnej chwili nieprzydatne byłoby komentowanie czegokolwiek dalej."

"Formuła 1 jest zobowiązana do poszanowania uznanych na arenie międzynarodowej praw człowieka w swoich działaniach i poważnie traktujemy te obowiązki."

"Jako globalna organizacja sportowa mamy już jasno określoną politykę praw człowieka. Otrzymujemy od każdego krajowego promotora Grand Prix Formuły 1 jego zobowiązanie do poszanowania praw człowieka uznanych na arenie międzynarodowej."

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone