Formuła 1

Sebastian Vettel - Scuderia Ferrari Mission Winnow

FIA wprowadza do F1 standardowe felgi oraz układy hamulcowe

Od sezonu 2021 samochody Formuły 1 wyposażone będę w jednakowe felgi oraz układy hamulcowe.

Za 2 lata zmieni się wiele przepisów technicznych w Formule 1. Już wcześniej FIA rozpoczęła przetarg na dostarczanie do królowej sportów motorowych jednakowych skrzyń biegów, natomiast kolejną nowością ma być wprowadzenie jednolitych układów hamulcowych oraz felg. Jest to kolejny element całej układanki związanej z sezonem 2021, w którym czeka nas całkowita rewolucja związana z budżetami zespołów, wprowadzaniem jednakowych elementów dla każdego zespołu oraz kilkoma innymi aspektami, o których mamy dowiedzieć się czegoś więcej w okresie wakacyjnym. Producenci będą dostarczać swoje podzespoły od sezonu 2021 do roku 2024 z opcją przedłużenia na kolejne lata.

Producent felg będzie dostarczał każdemu zespołowi po 60 zestawów tego elementu na sezon. Kluczową zmianą w tej kwestii jest to, że od roku 2021 obręcze kół będą większe, a ich wielkość wzrośnie do 18 cali. W kwestii układu hamulcowego cały proces jest trochę bardziej skomplikowany i został podzielony na dwie części. FIA rozpisała w tej kwestii dwa przetargi: jeden dotyczy dostarczyciela klocków oraz tarczy hamulcowych, drugi natomiast jest związany z układami hydraulicznymi. FIA planuje również wprowadzić dla wszystkich ekip jednakowy sprzęt do pit stopów, jednak w tej sprawie nic nie zostało jeszcze potwierdzone.

Wprowadzanie standardowych elementów jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla F1. Dzięki takiej zmianie zespoły zaoszczędzą wiele milionów dolarów, które wydawane były na projektowanie oraz produkcje tych elementów. Przez takie działanie najwięcej tracą mniejsze ekipy, które niechętnie rozstają się z gotówką.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone