FIA opóźni wprowadzenie znormalizowanych elementów układu hamulcowego

Międzynarodowa Federacja Samochodowa potwierdziła, że opóźni wprowadzenie znormalizowanych elementów układu hamulcowego, które miały pojawić się w bolidach w sezonie 2021.

W ramach oszczędności FIA chciała wprowadzić szereg znormalizowanych części do układu hamulcowego, które dostarczać będzie tylko jedna firma, dla wszystkich zespołów Formuły 1.

FIA przyznała jednak, że taki ruch zostanie opóźniony ze względów "bezpieczeństwa i wydajności", ponieważ osiągi bolidów, które będą ścigać się w sezonie 2021, nie są jeszcze znane.

"Aby umożliwić dalszą ocenę rzeczywistych osiągów aut F1 w 2021 roku, FIA postanowiła opóźnić potencjalne wdrożenie jednego dostawcy materiałów ciernych hamulców oraz elementów układu hamulcowegp" - czytamy w wydanym przez FIA oświadczeniu.

"Znaczące zmiany przepisów i ich interpretacja przez zespoły, wpłyną na wiele aspektów samochodów 2021, a biorąc pod uwagę kluczową rolę hamulców, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i osiągów, FIA postanowilła anulować proces wyboru układów hamulcowych, jak i materiałów ciernych w F1 do momentu, aż będą możliwe dalsze badania."

FIA podziękowała wybranemu oferentowi, firmie Brembo, która przedstawiła najlepszą ofertą, dodając, że rozważania dotyczące hamulców powrócą w 2021 roku.

"FIA pragnie podziękować wybranemu oferentowi, firmie Brembo, za dostarczenie rzetelnej i solidnej oferty w oparciu o przedstawione specyfikacje."

"Niemniej jednak w świetle powyższych rozważań dotyczących osiągów samochodów, postanowiono ocenić sytuację w 2021 roku."