Formuła 1

Pierre Gasly - Aston Martin Red Bull Racing

FIA odrzuciła plan wprowadzenia standardowych skrzyń biegów

Międzynarodowa Federacja Samochodowa ogłosiła, że wycofuje się z planowanych zmian, które w sezonie 2021 miały objąć skrzynie biegów.

FIA planowała od sezonu 2021 wprowadzić do F1 standardową skrzynię biegów dla wszystkich zespołów, jednak pomysł nie został pozytywnie przyjęty przez dział techniczny, który wskazał poszukiwania oszczędności w innym miejscu. W sezonie 2021 w F1 ma pojawić się kilka standardowych elementów m.in. układy hamulcowe oraz felgi.

"Po szczegółowej analizie przeprowadzonej przez Departament Techniczny FIA, w sprawie procedury przetargowej rozpoczętej 18 lutego 2019 r. na pojedynczego dostawcę skrzyni biegów w sezonie 2021, Światowa Rada Sportów Motorowych w większości zaakceptowała zalecenie, aby nie wyznaczać jednego dostawcy tego elementu" - czytamy w komunikacie.

"Decyzja rady opierała się na uwzględnieniu informacji technicznych i finansowych udostępnionych przez zespoły i dostawców. Zauważono również, że ze względu na złożoność komponentów, przekładnie pozostają wrażliwą kwestią pod względem niezawodności, co zostało uwzględnione w ocenach działu technicznego FIA."

"Jeśli chodzi o skutki finansowe procesu przetargowego, zażądano szczegółowych danych finansowych od zespołów F1, a szereg zespołów obsługujących różne modele biznesowe dostarczyło FIA odpowiednie informacje."

"Analiza wykazała, że podobne oszczędności finansowe można by osiągnąć za pomocą środków innych niż specyfikacja jednego dostawcy skrzyni biegów. Metody te są omawiane z zespołami Formuły 1 i zostaną włączone do pakietu regulacyjnego, który zostanie przedstawiony do końca czerwca."

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone