Ecclestone: F1 potrzebuje radykalnych zmian

Znany i ceniony w środowisku Formuły 1 Bernie Ecclestone w ostatnim wywiadzie udzielonym dla telewizji ESPN oznajmił, że jeżeli nadal sprawowałby władzę w F1, to ni brałbym pod uwagę opinii kierowców i zespołów, a pierwszą wprowadzoną zmianą byłoby przywrócenie tankowania.

Ponowne wprowadzanie do F1 obowiązkowego tankowania to nie jedyny pomysł byłego włodarza tego sportu. Ecclestone chciałby wprowadzić do królowej motosportu jednakowe silniki oraz dodatkowe mistrzostwa świata, w których zespoły rywalizowałyby o miano najlepszej drużyny w stawce.

Przy wprowadzaniu zmian na pewno nie rozmawiałbym z kierowcami i zespołami, ponieważ sprawując władze, masz w pewnym sensie monopol na podejmowanie takich decyzji. Gdybym nadal sprawował władzę w F1, to pierwszą moją decyzją byłoby przywrócenie tankowania. Ta zmiana w znaczący sposób uatrakcyjniłaby F1. Strategie paliwowe połączone z dobrowolnym doborem ogumienia, to coś, czego aktualnie brakuje i sprawia, że F1 jest monotonna. Kolejną zmianą byłoby wprowadzenie drużynowych mistrzostw świata. Mistrzostwa konstruktorów są przeznaczone aktualnie dla zespołów produkujących swoje części takich jak Mercedes i Ferrari. Mistrzostwa dla drużyn byłyby szansą dla mniejszych zespołów” - powiedział Bernie Ecclestone.

Kolejną sprawą są jednostki napędowe, które powinny być dostarczane dla wszystkich zespołów za darmo przez jednego producenta i powinny być identyczne. To wyrównałoby całą stawkę pod kątem osiągów. Jeżeli nadal byłaby duża dysproporcja między fabrycznymi zespołami a prywatnymi, to czołowe samochody byłyby dodatkowo obciążone” - podsumował były szef F1.