Formuła 1

Samochody zespołu Mercedes

Decyzja dotycząca składu Mercedesa na sezon 2020 dopiero w sierpniu

Toto Wolff, szef zespołu Mercedes, przyznał, że musi dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości dotyczące przyszłorocznego składu ekipy. Decyzja nie ma mieć wpływu tylko na kolejny sezon, ale również na dalszą przyszłość.

Pewnym jest, że w przyszłym roku barwy zespołu Mercedes reprezentować będzie Lewis Hamilton, który ma kontrakt ważny do końca sezonu 2020. Nie wiadomo jednak, czy partnerem Brytyjczyka pozostanie Valtteri Bottas. Umowa Fina wygasa już w tym roku, lecz jego dobre wyniki w mistrzostwach stawiają go w roli poważnego kandydata do utrzymania miejsca w Mercedesie.

Pozycja Bottasa nie jest mimo wszystko taka pewna. Poważnie rozważa się także zaangażowanie do zespołu Estebana Ocona bądź George’a Russella, którzy związani są z Mercedesem od wielu lat. Francuz w ubiegłym roku stracił miejsce w ekipie Racing Point na rzecz Lance’a Strolla, natomiast debiutujący w Formule 1 Brytyjczyk obecnie reprezentuje barwy Williamsa.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwoju zarówno Estebana, jak i George’a. To nasi najbardziej doświadczeni juniorzy, a celem jest przygotowanie ich do miejsca w Mercedesie” – mówił Toto Wolff.

„Jak wszyscy wiemy, w zeszłym roku była to niefortunna sytuacja, gdy Esteban znalazł się na lodzie. Mógł wybierać między dwoma fotelami, ale ostatecznie nic nie wyszło. Z naszej perspektywy wszyscy wiedzą o jego możliwościach prowadzenia”.

„Valtteri pokazuje w Mercedesie bardzo dobre wyniki i zasługuje na miejsce, ale równie dobrze i Estaban pokazał w przeszłości, jak jest wspaniałym nabytkiem do zespołu. Dużo dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Jeździ nocami w symulatorach podczas weekendów wyścigowych, przyjeżdża w sobotę i dostarcza nam cennych informacji. Ogólnie jest świetnym młodzieńcem”.

Esteban Ocon jest także łączony z zespołami Haas oraz Renault.

W zeszłym roku Mercedes już w lipcu zakontraktował Valtteriego Bottasa na kolejny sezon. Tym razem jednak zespół chce dać sobie więcej czasu na decyzję, gdyż celem jest nie tylko rok 2020, ale również bardziej odległa przyszłość. W związku z tym rozmowy na temat kontraktu na przyszły sezon mają odbyć się w trakcie wakacyjnej przerwy, a decyzja może zostać ogłoszona nawet i później.

„Chcemy, aby Bottas zakończył przedwakacyjną część sezonu w dobrym miejscu i pokazał dwa solidne występy w Hockenheim i w Budapeszczie. Potem spędzimy trochę czasu, myśląc o składzie kierowców na rok 2020 i na później” – kontynuował szef zespołu Mercedes.

„Dość nietypowo jest ogłaszać kierowców w lipcu. Musisz wszystko odpowiednio ocenić, czasami nawet przeciągasz decyzję do zimy, co też widzieliśmy w niektórych innych zespołach. To standard w przeszłości. Dla nas nie chodzi tylko o podjęcie właściwej decyzji na przyszły rok, patrzymy też w przyszłość. Dlatego właśnie zgodziliśmy się, że decyzję podejmiemy w sierpniu, choć niekoniecznie oznacza to, że wtedy ją ogłosimy” – dodał Austriak.

W zeszłym miesiącu pojawiły się z informacje o klauzuli w kontrakcie Maxa Verstappena, która zezwala mu opuści ekipę z Milton Keynes w razie braku zadowalających wyników. To sprawiło, że niektórzy zaczęli łączyć Holendra z Mercedesem już od sezonu 2020.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone