Formuła 1

David Coulthard: Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1

David Coulthard: Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1

Sport inspiruje i łączy ludzi, ale w ostatecznym rozrachunku jest też biznesem. Zatem można się na jego przykładzie wiele nauczyć, a wnioski wykorzystać w pracy zawodowej lub we własnej firmie.

Jak mechanicy z zespołu Formuły 1 potrafią zmienić cztery koła w 1,9 sekundy? I jakie ma to znaczenie dla takiej firmy, jak np. Blackberry? W czym tkwi tajemnica sprawnego zarządzania czasem przez Rona Dennisa? I jak może ona pomóc producentom telewizyjnym? Dlaczego Formuła 1 jest przykładem wspaniałego przywództwa, motywacji i strategii? I czego możemy się z tego nauczyć?

W Zwycięskiej formule kierowca, komentator i przedsiębiorca David Coulthard wprowadza nas w tajemny świat Formuły 1. Prosto, ciekawie i przekonująco opowiada, jak po zakończeniu kariery sportowej stawił czoło nowym wyzwaniom dzięki umiejętnościom nabytym w czasach, gdy był w czołówce najbardziej wymagającej dyscypliny sportów motorowych.

Pisząc o sobie i wybitnych ludziach, których znał osobiście, takich jak Lewis Hamilton, Ron Dennis, sir Frank Williams, Christian Horner i Sebastian Vettel, Coulthard fascynująco pokazuje Formułę 1 od kuchni, a jednocześnie wprowadza nas w świat biznesu, którym jest sport i świat sportu.

Zwycięska Formuła oparta jest na kilku fundamentalnych przekonaniach. Trzeba pracować rzetelnie i trzeba pracować ciężko, "bo ciężka praca jeszcze nikogo nie zabiła"; trzeba wierzyć w siebie, ale należy też siebie poznać, swoje preferencje i możliwości, by uwolnić osobisty potencjał; trzeba nauczyć się pracować w zespole, być otwartym na innowacje, umieć szacować ryzyko i je podejmować; nie wolno ulegać wygodnej stagnacji, nie wolno grać nieczysto; trzeba umieć odnosić sukcesy i ponosić straty.

Fragment książki:

"Często pytają mnie, jak to jest prowadzić bolid Formuły 1. Nie da się zaprzeczyć, że kierowanie tak lekkim i potężnym wozem, jak Williams, McLaren czy Red Bull ulicami Monte Carlo albo po legendarnych torach Silverstone i Monza to fantastyczne do- świadczenie. Nie jest to jednak przeżycie indywidualne, jak sobie wszyscy wyobrażają, ponieważ na każdym kroku pomaga mi grupa ludzi znacznie inteligentniejszych ode mnie. Jestem tylko małym ogniwem w łańcuchu prowadzącym do sukcesu, który od startu do mety, w każdym dniu roku i w każdej minucie każdego dnia, wymaga zbiorowego wysiłku. Widząc kierowcę Formuły 1, który stoi na najwyższym stopniu podium i świętuje kolejne zwycięstwo, ani przez chwilę nie myślcie, że to osiągnięcie zawdzięcza tylko sobie."

"Wychowałem się w rodzinie mającej własną firmę, więc od dzieciństwa wiedziałem, że sukces to owoc ciężkiej pracy, i to zespołowej. Później, gdy jako młody chłopak zacząłem się ścigać, początkowo w kartingu, a potem w kolejnych kategoriach wyścigowych, zawsze stawiałem sobie jasne cele i od początku rozumiałem, że potrzebuję świetnego zespołu, który pomoże mi je osiągnąć. Zrazu wspierała mnie rodzina, a gdy zostałem kierowcą w zawodowych zespołach wyścigowych, zdałem sobie sprawę, że to inżynierowie, mechanicy i kierownictwo ekipy zapewnią mi narzędzia i pomoc, bez których nie będę zwyciężał."

"W Formule 1 ciągle słyszy się słowo "zespół", a uczciwi i reali- stycznie myślący kierowcy pierwsi dziękują ekipie po odniesieniu triumfu. Mogę z dumą powiedzieć, że Formuła 1 to jeden z najlepszych przykładów pracy zespołowej prowadzącej do sukcesów. Aby zilustrować ten fakt oraz koncepcję budowania zwycięskiej ekipy, opowiem najpierw, czym dokładnie jest zespół Formuły 1."

"Zacznijmy od dnia wyścigu. Ekipa techniczna, licząca około sześćdziesięciu osób, jeździ na zawody, obsługuje bolidy i wprowadza w nich modyfikacje. Mechanicy dostosowują samochody do konkretnego toru i współpracują ze mną i drugim kierowcą, aby stworzyć nam jak największą szansę wygrania niedzielnego wyścigu. Kiedy jestem na torze, utrzymuję z zespołem kontakt za pośrednictwem dwukanałowego połączenia radiowego z inżynierem wyścigowym. Pracuje on ze mną na co dzień, zestawiając wszystkie dostępne informacje i pomagając optymalizować osiągi wozu w danych zawodach. Nie mam wykształcenia technicznego, więc choć nie rozumiem wszystkich szczegółów aerodynamiki samochodu, jego dynamiki, systemów kontrolnych, silnika, skrzyni biegów i opon, jako kierowca wiem, czego wymagać od pojazdu, który ma mi umożliwić pokonanie rywali."

O autorze:

David Coulthard jest kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego i byłym brytyjskim kierowcą Formuły 1, który po zakończeniu kariery sportowej został prezenterem, komentatorem, dziennikarzem i przedsiębiorcą. Wystąpił w 247 wyścigach, zwyciężając w trzynastu i sześćdziesiąt dwa razy stając na podium. W 2001 roku został wicemistrzem świata F1, startując w barwach zespołu McLaren.

Po zakończeniu startów w Formule 1 kontynuował współpracę z Red Bullem jako konsultant i został komentatorem wyścigów Formuły 1 dla stacji telewizyjnej BBC. Od 2016 roku był komentatorem i analitykiem telewizji Channel 4 podczas zawodów Formuły 1.

Jeśli chodzi o działalność biznesową, to Coulthard jest między innymi współzałożycielem agencji reklamowej Velocity Experience, która w 2017 roku zorganizowała imprezę F1 Live London, oglądaną na żywo przez 100 tysięcy widzów, oraz świetnie prosperującej firmy producenckiej Whisper Films, która specjalizuje się w najwyższej jakości filmach reklamowych oraz dokumentalnych i programach sportowych (transmitowała między innymi wyścigi Formuły 1 na zlecenie stacji Channel 4).

Trwa przedsprzedaż książki "David Coulthard: Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1", którą można kupić w Wydawnictwie Studio Emka: TUTAJ.

Premiera książki w Polsce 20 lutego 2019 roku.

David Coulthard: Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1
© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone