Daniił Kwiat ukarany i traci punkt za dziesiątą pozycję

Daniił Kwiat z zespołu Toro Rosso stracił dziesiątą pozycję, jaką udało mu się wywalczyć podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych.

Rosjanin otrzymał bowiem karę czasową po wyścigu, a była ona konsekwencją jego kolizji z Sergio Perezem na ostatnim okrążeniu. Zdarzenie miało miejsce w piętnastym zakręcie, gdy po wewnętrznej próbował ominąć bolid Racing Point, lecz ostatecznie zahaczył o krawężnik i uderzył w samochód rywala na wyjściu z zakrętu. W bolidzie Pereza uszkodzone zostało przednie skrzydło.

Oprócz kary czasowej, na Kwiata nałożony został także karny punkt za owe zdarzenie.

"Sędziowie otrzymali nagranie wideo. Samochód 11 (Perez) był z przodu, kiedy obaj znaleźli się w wierzchołku zakrętu, ale samochód 26 (Kwiat) zanurkował po wewnętrznej, zblokował opony i odbił się od krawężnika w kierunku zewnętrznej części wyjścia z zakrętu, doprowadzając do kolizji z samochodem 11 (Perezem)."

W wyniku pięciosekundowej kary, Kwiat w klasyfikacji końcowej spadł na dwunastą pozycję i stracił punkt wywalczony dla zespołu Toro Rosso.

Podobna sytuacja miała miejsce w Meksyku, gdzie Kwiat stracił punkty po karze za kolizję z Nico Hulkenbergiem na ostatnim okrążeniu wyścigu.