Formuła 1

Claire Williams - ROKiT Williams Racing

Claire Williams poirytowana incydentem z pierwszego treningu w Baku: To nieakceptowalne

Wiceszefowa zespołu ROKiT Williams Racing, Claire Williams jest "poirytowana" incydentem z pierwszego treningu przed wyścigiem o GP Azerbejdżanu, który doprowadził do poważnych uszkodzeń w samochodzie George'a Russella.

Brytyjski kierowca krótko po rozpoczęciu swoich jazd najechał na poluzowane wieko studzienki kanalizacyjnej na pętli Baku City Circuit, poważnie uszkadzając swój samochód. Jak już wiemy, w aucie Russela dojdzie do wymiany podwozia przed trzecim treningiem. Co zrozumiałe, debiutant nie bierze udziału w drugiej piątkowej sesji treningowej.

Gdyby tego było mało, ciężarówka przewożąca uszkodzony samochód Russella zahaczyła o most, powodując, że płyny hydrauliczne z żurawia zaczęły wylewać się na Williamsa FW42.

Cały ten incydent bardzo zbulwersował wiceszefową zespołu, Claire Williams. Brytyjka w rozmowie z BBC przyznała, że: "Włodarze toru muszą się upewnić, że pokrywy studzienek kanalizacyjnych muszą być prawidłowo przykręcone. To po prostu nie jest akceptowalne."

Dla zespołu Williams sytuacja z pierwszego treningu jest niezwykle trudna. Ekipa ma już wystarczająco dużo problemów z tegorocznym samochodem i dodatkowe kłopoty - niewynikające już z winy zespołu - nie są im potrzebne. Uszkodzenia to nie tylko kolejne koszty, ale przede wszystkim stracony czas na torze, który konieczny jest w dalszym rozwoju konstrukcji FW42.

"Myślę, że kiedy wysyłasz samochód na tor wyścigowy, powinieneś mieć świadomość, że twój samochód nie zostanie uszkodzony w ten sposób przez tor" - kontynuowała córka Franka Williamsa.

"Oczywiście, jestem niesamowicie tym zirytowana. Najważniejsze, że z George'em jest wszystko w porządku i że nie spowodowało to potencjalnie większego wypadku. Musimy zwrócić się do FIA oraz FOM, aby upewnić się, że takie coś już się nie wydarzy i zabezpieczyć się przed podobnym incydentem w przyszłości. Dla nas, jako niezależnego zespołu, są to poważne konsekwencje finansowe."

Claire Williams została również zapytana, czy zespół będzie się domagał odszkodowania tak, jak to było w przypadku ekipy Haasa, gdy w Malezji studzienka kanalizacyjna uszkodziła podwozie w samochodzie Romaina Grosjeana.

"Myślę, że są to rozmowy, które dojdą do skutku."

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone