Formuła 1

Max Verstappen i Esteban Ocon podczas Grand Prix Brazylii

Charlie Whiting: Ocon miał prawo oddublować się ale bez walki

Charlie Whiting, dyrektor wyścigowy FIA przyznał, że Esteban Ocon miał prawo oddublować się, jednak przy tym manewrze powinien zrobić to bez walki.

Esteban Ocon podczas rywalizacji na torze Interlagos doprowadził do kolizji z liderem wyścigu, kiedy próbować oddublować się, czego powodem było lepsze tempo od poprzedzającego go Maxa Verstappena.

Francuz zdecydował się na ten ruch na hamowaniu do pierwszego zakrętu oraz zakrętach Ayrtona Senny, jednak brak pozostawionego miejsca przez Holendra spowodował, że kierowca zespołu Racing Point Force India uderzył w bolid Red Bulla i obaj kierowcy znaleźli się poza torem.

Ocon za spowodowanie kolizji z Verstappenem otrzymał finalnie karę postoju w boksach, jednak kulminacja całego zajścia miała miejsce tuż po zakończeniu wyścigu. Podczas warzenia doszło do przepychanek między oboma zawodnikami, co miało swój finał nałożeniem kary na Holendra o czym pisaliśmy tutaj: Sędziowie nakładają karę w postaci dwóch dni prac społecznych na Maxa Verstappena.

Dyrektor wyścigowy FIA, Charlie Whiting przyznał, że Ocon mógł się oddublować, wyprzedzając tym samym lidera wyścigu, jednak powinien to osiągnąć bez walki z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Mógł oczywiście się oddublować, to jasne, zdarzało się to wiele razy w przeszłości - powiedział Charlie Whiting. Można się jednak spodziewać, że zostanie to zrobione bezpiecznie. Powinno to zostać zrobione czysto i absolutnie bez walki.

Nie powinien walczyć - przyznał dyrektor wyścigowy FIA w odniesieniu do Estebana Ocona. Jeśli ma tempo, to zwykle można się spodziewać, że Red Bull powiedziałby kierowcy: 'Ocon ma tempo, po prostu go przepuść', lub tego rodzaju rzeczy. Wydawało się jednak, że chciał się oddublować sam i było to trochę niefortunne, że zdecydował się walczyć, co było całkowicie nie do przyjęcia.

Brytyjczyk przyznał jednak, że fakt, iż Ocon walczył z liderem wyścigu, nie powinno mieć wpływu na sędziów wyścigowych przy podejmowaniu decyzji.

Nie sądzę, by miało to jakikolwiek wpływ na to, że był liderem wyścigu - dodał. W oczach wielu ludzi tak jest, jednak jeśli chodzi o sędziów, nie ma to znaczenia.

Max Verstappen wyścig o Grand Prix Brazylii zakończył na drugiej pozycji, natomiast Esteban Ocon minął linię mety dopiero na czternastym miejscu.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone