Formuła 1

Campos Racing

Campos Racing może dołączyć do stawki F1 od sezonu 2021-2022

Wiele wskazuje na to, że od sezonu 2021 lub 2022 stawka Formuły 1 może zostać rozszerzona o dwa nowe zespoły. Jednym z nich ma być Campos Racing, który posiada swoje zespoły m.in. w F2 oraz F3.

Firma Monaco Increase Management podczas czwartkowej konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła swoje plany związane z wejściem do Formuły 1 jako prywatny zespół. Nad całym projektem pieczęć mają sprawować osoby związane z ekipą Campos.

Jak poinformował Adrian Campos, nowy zespół jest już gotowy do wejścia do Formuły 1, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta po opublikowaniu zasad, które będą obowiązywały w królowej motosportu od sezonu 2021.

"Aktualnie projekt wejścia do Formuły 1 znajduje się na finiszu. Rozmawiamy z zespołami F1 oraz producentami jednostek napędowych, co ma pozwolić nam zdobyć jak najlepszego partnera" - powiedział Adrian Campos.

W projekt zaangażowany jest również dyrektor generalny Campos Salvatore Gandolfo, który uważa wejście do Formuły 1 jako długoterminowy projekt. Gandolfo zaznacza również, że zespół jest świadomy dużego ryzyka oraz wielkiego wyzwania, ale jak zaznacza sam zainteresowany, zespół posiada odpowiednie zaplecze finansowe oraz odpowiedni skład ekspertów.

"Wejście do Formuły 1 traktujemy jako długoterminowy projekt" - powiedział Salvatore Gandolfo.

"Dołączenie do elitarnego grona Formuły 1 jest oczywiście obarczone wielkim ryzykiem oraz dużym wyzwaniem. Jesteśmy jednak tego świadomi."

"W naszym składzie mamy wielu wybitnych ekspertów, a nasz zespół posiada duże zaplecze finansowe, które jest kluczem do sukcesu. Nowy regulamin, który ma obowiązywać od sezonu 2021, jest dużą szansą dla małych, prywatnych ekip. Limit budżetowy, nowe przepisy sportowe i techniczne są dla nas dużą zachętą."

"Mamy nadzieje, że regulamin, który zostanie wkrótce zaakceptowany, będzie nam odpowiadał i projekt związany z F1 będzie finalizowany."

Według nieoficjalnych informacji zespół Campos miał w projekt zainwestować już około 500 000 tysięcy euro. Dyrektorem technicznym nowego zespołu ma zostać Peter McCool, a za aerodynamikę ma być odpowiedzialny Ben Wood. Interesująco brzmi szczególnie nazwisko osoby odpowiedzialnej za dział aerodynamiki, bowiem Ben Wood w swojej historii pracował w takich zespołach, jak Brawn GP i McLaren.

Nieoficjalnie mówi się również, że jeśli projekt będzie finalizowany, to nowy zespół będzie korzystał z silników Hondy, bądź Renault, z którymi przedstawiciele Camposa mieli ostatnio prowadzić pierwsze rozmowy na ten temat. W kwestii doboru kierowców padły aktualnie dwa nazwiska, którymi są Pascal Wehrlein i Alex Palou Montalbo.

W wypowiedziach przedstawicieli zespołu Campos pada wiele stwierdzeń, że ich wejście do Formuły 1 jest zależne od nowego regulaminu. Dużo w ostatnim czasie mówiło się również o wejściu do F1 zespołu o nazwie Panthera Team Asia F1. W tej kwestii również ważną sprawę odgrywa nowy regulamin.

Zdaniem Rossa Brawna, dyrektora generalnego F1, nowe zespoły powinny poczekać z wejściem do Formuły 1. Brytyjczyk uważa, że nowe potencjalne zespoły muszą poczekać, aż nowy regulamin zostanie sprawdzony w optymalnych warunkach, a dopiero ustabilizowana sytuacja po 2021 roku, pozwoli wkroczyć do stawki Formuły 1 nowym zespołom.

© 2011-2020 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone