Bottas: Nie będziemy załamani, jeśli system DAS zostanie zabroniony w tym sezonie

Bottas: Nie będziemy załamani, jeśli system DAS zostanie zabroniony w tym sezonie

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przed wyścigiem o Grand Prix Australii, Valtteri Bottas przyznał, że Mercedes nie będzie zbyt mocno rozczarowany, jeśli system DAS zostanie zakazany jeszcze w sezonie 2020.

System Dual Axis Steering  był najgłośniejszym tematem tegorocznych zimowych testów Formuły 1 na torze Circuit de Catalunya pod Barceloną. System ten umożliwia kierowcy podczas jazdy po torze zmianę zbieżności kół przednich, dzięki czemu samochód spotyka mniejszy opór na prostych startowych i może osiągać wyższe prędkości maksymalne.

Nowe rozwiązanie zastosowane przez ekipę z Brackley bardzo szybko znalazło swoich przeciwników w postaci konkurencyjnych zespołów, przede wszystkim działaczy Aston Martin Red Bull Racing, którzy są pewni, że nowinka techniczna wprowadzona przez niemiecki zespół jest nielegalna. Zielone światło fabrycznej ekipie Mercedesa dała za to FIA, która jednocześnie podkreśliła, że wcześniej wspomniany system zostanie zabroniony od sezonu 2021.

„Będziemy używać systemu DAS podczas weekendu wyścigowego w Australii” – przyznał Bottas.

„Nie jestem w stanie jednak odpowiedzieć, podczas których sesji będziemy go stosować i na jakich okrążeniach. Cieszymy się, że w obecnej chwili możemy używać naszego rozwiązania w samochodach i mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mieli przewagę nad rywalami.”

Fin został również zapytany czy nie obawia się protestów ze strony innych zespołów. Przyznał, że zespół nie będzie załamany, jeśli system zostanie zakazany w zaczynającym się sezonie 2020.

„Nie obawiamy się protestów ze strony konkurencji. Dostaliśmy zielone światło od FIA i na razie nasz system został uznany za legalny. Oczywiście chcielibyśmy go zachować do końca sezonu w naszych samochodach, ale nie wszystko od nas zależy. Jeśli jednak Międzynarodowa Federacja Samochodowa zdecyduje się zakazać stosowania systemu DAS, to nie będziemy jakoś mocno załamani” – zakończył Bottas.