Binotto: Przegraliśmy tytuł na etapie projektowania

Szef ekipy Ferrari, Mattia Binotto przyznał, że jego zespół przegrał walkę o mistrzowski tytuł z Mercedesem już na etapie projektowania bolidu na sezon 2019.

Dla ekipy z Maranello zimowe testy w Barcelonie były bardzo udane i niosły ogromną nadzieję na przerwanie wieloletniego okresu bez zdobycia mistrzowskiego tytułu. Nadzieje te zostały rozwiane jednak już w pierwszym wyścigu sezonu, kiedy to czerwone bolidy finiszowały ponad minutę za plecami kierowców mercedesa.

"Myślę, że przegraliśmy w tym sezonie na etapie projektowania naszego samochodu, ponieważ pod koniec sezonu nie byliśmy już konkurencyjni, tak jak na początku rywalizacji" - przyznał Binotto.

Samochód Scuderii Ferrari najlepiej prezentował się na torach, na których liczy się wysoka moc maksymalna, takich jak Spa-Francorschamps czy Monza. Przyczyniła się do tego filozofia projektu tegorocznego samochodu, która stawiała na rozwijanie, jak największych prędkości maksymalnych kosztem docisku aerodynamicznego. Filozofia ta była zupełnie odwrotna od założeń projektowych dwóch głównych rywali włoskiej ekipy, zespołu Red Bull Racing oraz Mercedesa.

"Nasz projekt nie był tak dobry, jak naszych głównych rywali. To tyle."

"Cały czas jednak staraliśmy się poprawić nasz samochód i robiliśmy to przez cały sezon, przynajmniej w pewnym stopniu. Teraz sezon się skończył i już zaczynamy prace nad następnym" - dodał szef Ferrari.