Formuła 1

Lewis Hamilton - Mercedes

Bez kary dla Lewisa Hamiltona za powrót na tor z wjazdu do alei serwisowej

Brytyjczyk utrzymał zwycięstwo w GP Niemiec pomimo tego, że w ostatniej możliwej chwili opuścił drogę prowadzącą do alei serwisowej i powrócił na tor. Sędziowie postanowili jednak ukarać go reprymendą.

Na początku neutralizacji Valtteri Bottas w odpowiedzi na ruch Kimiego Raikkonena zjechał do alei serwisowej i w wyniku nieporozumienia dokładnie to samo zamierzał zrobić Lewis Hamilton. Brytyjczyk dosłownie w ostatniej chwili zorientował się, że doszło do pomyłki i będąc już na drodze prowadzącej do alei serwisowej, wrócił na tor.

Sędziowie przeanalizowali dowody wideo i audio, wysłuchali Lewisa Hamiltona i przedstawiciela zespołu. Było oczywistym, że doszło do złamania przepisów, ponieważ kierowca przekroczył linię dzielącą wjazd do alei serwisowej i tor. Decydując o karze wzięliśmy pod uwagę następujące czynniki:

  • Kierowca i zespół otwarcie przyznali się do pomyłki, a także doszło do zamieszania w ekipie dotyczące tego, który z zawodników ma zostać na torze, a który zjechać do alei serwisowej,
  • Przewinienie miało miejsce podczas okresu neutralizacji,
  • Nie spowodowało ono żadnego zagrożenia dla któregokolwiek innego uczestnika zawodów i zmiana kierunku została wykonana w bezpieczny sposób.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki oraz rozpatrując wszystkie poprzednie przypadki, w których ten przepis został złapany, uznaliśmy, że reprymenda będzie właściwą karą” – czytamy w oświadczeniu FIA.

Lewis Hamilton otrzymał pierwszą w sezonie 2018 reprymendę. Jeśli zgromadzi ich trzy, to automatycznie zostanie przesunięty o dziesięć pozycji na starcie do kolejnych zawodów.

Pliki Cookie

© 2011-2018 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone