Bahrajn gospodarzem dwóch GP F1 w sezonie 2020?

Bahrajn gospodarzem dwóch GP F1 w sezonie 2020?

Jak podaje serwis GP Today, w obliczu odwołania GP Chin i zagrożonej sytuacji wyścigu w Wietnamie z powodu epidemii koronawirusa, istnieje możliwość rozegrania dwóch rund mistrzostw świata na torze w Bahrajnie.

Pierwszym oficjalnie anulowanym wyścigiem jest wyścig w Szanghaju, którego pierwotnym terminem był dzień 19 kwietnia. W wyniku szalejącej epidemii, rundę tą anulowano, a prace nad ponownym umiejscowieniem jej w kalendarzu F1 nadal trwają.

Pojawiły się również głosy, że debiutujący wyścig o GP Wietnamu także stoi pod dużym znakiem zapytania.

Według źródeł serwisu, wszelkie decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu najbliższych 48 godzin.

„Dyrektor FOG Chase Carey przebywa obecnie w Wietnamie i zadecyduje, czy rozegranie za trzy tygodnie wyścigu w tym kraju jest możliwe czy nie i rozpatrzy ewentualne inne opcje obiektów oraz terminów dla anulowanych rund. W ciągu najbliższych 48 godzin uzyskamy jaśniejszy obraz tej sytuacji.”

Jedną z potencjalnych opcji jest drugi wyścig w Bahrajnie. Pierwszy odbędzie się zgodnie z kalendarzem F1, 22 marca, a drugi zajmie miejsce GP Wietnamu, jeśli wyścig na torze w Hanoi 5 kwietnia zostanie odwołany.  

Dwutygodniowa przerwa pomiędzy GP Bahrajnu a drugim ewentualnym wyścigiem w tym kraju, pozwoliłaby ekipom przejść kwarantannę z związku z koronawirusem.  

Tor Bahrain International Circuit posiada pięć różnych konfiguracji – każda z homologacją i najwyższą kategorią FIA, więc drugi wyścig na tym obiekcie mógłby być rozegrany na innej pętli i w innym dniu.

Z powodu epidemii COVID-2019, odwołano już trzy rundy mistrzostw świata Formuły E. W Melbourne na kwarantannie przebywa obecnie kilku członków zespołów Haas i McLarena. W tej sytuacji, decyzja o kontynuacji przygotowań do inaugurującego sezon GP Australii zostaje ponownie podejmowana.