Antonio GIovinazzi z karą na starcie GP Węgier

Antonio Giovinazzi otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie wyścigu o GP Węgier. Jest to konsekwencją przyblokowania Lance'a Strolla podczas pierwszego segmentu sesji kwalifikacyjnej. Włoch rozpocznie więc jutrzejszy wyścig z 17. pola startowego.

Podczas ostatnich minut pierwszej części kwalifikacji Lance Stroll był na szybkim okrążeniu, gdy przed zakrętem numer pięć napotkał na swojej drodze jadącego po linii wyścigowej Antonio Giovinazziego. Kanadyjczyk musiał zwolnić, by go wyprzedzić, przez co też nie udało mu się osiągnąć wystarczająco dobrego czasu okrążenia, by wejść do czołowej piętnastki. W związku z tym, iż sędziowie uznali, że Giovinazzi mógł przeszkodzić Strollowi, postanowili przeanalizować ten incydent po zakończeniu sesji kwalifikacyjnej.

Po wysłuchaniu wyjaśnień obu kierowców, przejrzeniu telemetrii i analizie wideo nie było już żadnych wątpliwości. Sędziowie postanowili ukarać Antonio Giovinazziego cofnięciem o trzy pozycje na starcie wyścigu o GP Węgier. W uzasadnieniu zakomunikowali, że zespół nie poinformował swojego kierowcy wystarczająco, ale to zawodnik musi się upewnić, że na okrążeniu robi wszystko, by nie przeszkadzać żadnemu ze swoich rywali. Ponadto, pomiędzy zakrętami 3 i 4 Giovinazziemu pokazywano niebieskie sygnały świetlne.

O karze zdecydował również fakt, iż telemetria wykazała, że Lance Stroll stracił cenny czas w części toru, gdzie przeszkodził mu Giovinazzi.

Kierowca zespołu Alfa Romeo Racing zakwalifikował się do wyścigu na torze Hungaroring na czternastej pozycji, ale w związku z karą jutrzejsze zmagania rozpocznie z siedemnastego pola. Kara oznacza również, iż na czternaste miejsce awansował Kevin Magnussen, na piętnaste George Russell, a na szesnaste Sergio Perez.

Do superlicencji Giovinazziego dodano również jeden punkt karny. Przez 12 miesięcy zgromadził ich już cztery.