Alfa Romeo Racing odzyska punkty z Grand Prix Niemiec?

Międzynarodowy Sąd Apelacyjny FIA w dniu dzisiejszym ma rozpatrzyć apelację zespołu Alfa Romeo Racing, który stracił punkty z GP Niemiec, po karze nałożonej przez FIA, za złamanie regulaminu technicznego.

Tuż po zakończeniu rywalizacji na torze Hockenheimring wykryto w samochodach zespołu Alfa Romeo Racing niezgodności regulaminowe w kwestii przekazywania momentu obrotowego przez sprzęgło podczas startu wyścigu. W związku z tym, że mogło to dać zawodnikom przewagę, delegat techniczny zgłosił sprawę do sędziów, którzy rozpoczęli analizowanie sytuacji.

Po przejrzeniu danych i wysłuchaniu zespołu postanowiono, że Kimi Raikkonen, który ukończył rywalizację na siódmym miejscu i Antonio Giovinazzi, który do mety dojechał tuż za Finem, otrzymają karę 30 sekund doliczonych do ich czasu wyścigu. W związku z tym, że poinformowano o tym po zakończeniu rywalizacji, zastosowano przewidzianą w regulaminie 10-sekundową karę stop&go, którą ostatecznie zamieniono na doliczenie 30 sekund do rezultatów kierowców. Przewinienie to jest bowiem traktowane tak samo jak falstart.

W wyjaśnieniu sędziowskim mogliśmy przeczytać, że u Giovinazziego opóźnienie wyniosło 0.3 sekundy, natomiast u Kimiego Raikkonena 0.2 sekundy. Regulamin mówi o tym, że sprzęgło musi zacząć przekazywać cały moment obrotowy na koła w czasie 0.07 sekundy od momentu jego zwolnienia.

Kierowcy zespołu Alfa Romeo Racing stracili zdobyte przez nich punkty, co przyniosło zysk kierowcom ekipy Haas F1, a także Lewisowi Hamiltonowi i Robertowi Kubicy.

Zespół z Hinwil postanowił jednak, że złoży apelację od decyzji sędziów wyścigowych Międzynarodowej Federacji Samochodowej, co potwierdził szef ekipy Frederic Vasseur.

"To bardzo rozczarowujące, że oba samochody zostały ukarane i straciły punkty, po tak ekscytującym wyścigu" - powiedział Vasseur.

"Sytuacja miała miejsce podczas okrążeń, które spędziliśmy za samochodem bezpieczeństwa tuż przed startem; doznaliśmy dysfunkcji sprzęgła, która była poza naszą kontrolą i będziemy dalej badać problem" - kontynuował.

"Szanujemy proces FIA i pracę sędziów, ale odwołamy się od tej decyzji, ponieważ uważamy, że mamy podstawy i dowody na jej obalenie. W związku z tym wkrótce skontaktujemy się z FIA" - potwierdził.

Ekipa Alfa Romeo Racing kilka dni później zdecydowała się na złożenie odwołania od decyzji sędziów, co potwierdziła krótkim komunikatem w mediach społecznościowych: "Alfa Romeo Racing złożyła odwołanie od decyzji nr 56 i 57 sędziów wyścigowych z Grand Prix Niemiec w 2019 roku."

Na 24 września zaplanowano rozpatrzenie odwołania przed Międzynarodowym Sądem Apelacyjnym FIA, który podejmie ostateczną decyzję, czy zespół Alfa Romeo Racing odzyska wcześniej zdobyte punkty, czy nałożona na nich kara zostanie podtrzymana.