Formuła 1

Red Bull Racing

Abiteboul: Red Bull nigdy nie nauczy się lojalności

Coraz więcej znaków zdaje się wskazywać, że współpraca pomiędzy Renault i Red Bullem dobiegnie końca wraz z rokiem 2018.

Zespół Red Bull Racing tak naprawdę od samego początku ery hybrydowych jednostek napędowych V6 turbo krytykuje Renault za niewystarczające osiągi swoich motorów. Już w 2015 roku okazało się, że ekipa z Milton Keynes popełniła błąd publicznie wyrażając się niepochlebnie na temat swojego dostawcy jednostek napędowych. W wyniku tych komentarzy oraz względów czysto sportowych żaden z innych producentów nie był zainteresowany współpracą z tym zespołem.

Tym razem sytuacja jest nieco inna. Toro Rosso w tym roku spisuje się zaskakująco dobrze mając do dyspozycji jednostki napędowe Hondy i otwarcie nad zmianą dostawcy silników zastanawia się seniorska ekipa Red Bulla.

To, że Red Bull krytykuje swojego dostawcę silników nie jest niczym nowym. Współpracowaliśmy z nimi przez dwanaście lat, wywalczyliśmy osiem mistrzowskich tytułów, a pomimo tego Renault jest potępiane. Przyzwyczailiśmy się do tego. Nigdy się nie nauczą i nie docenią potrzeby lojalności i zaangażowania względem dostawcy – powiedział Cyril Abiteboul cytowany przez El Confidencial.

Francuz zdradził nawet, że Renault, gdy miało wrócić do Formuły 1, to w 2015 roku zaoferowało fabryczną współpracę Red Bullowi, ale przedstawiciele tej ekipy odrzucili tę propozycję.

Kupiliśmy zespół, ponieważ możliwość integracji nie była dla nich atrakcyjna. W tym sezonie są w stanie wygrywać wyścigi, już tego dokonali w Szanghaju i tak stałoby się także w Baku, jeśli ich kierowcy by się nie zderzyli – wyjaśnił.

Jeśli Renault rozstałoby się z Red Bullem, to nadal ich zespołem klienckim pozostawałby oczywiście McLaren.

Jeśli Red Bull jest aerodynamicznym punktem odniesienia, to McLaren jest mechanicznym. To dla nas świetna okazja, więc zobaczymy gdzie nas to zaprowadzi. W sezonie 2020 zobaczymy co się stanie – dodał Abiteboul.

Pliki Cookie

© 2011-2018 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone