FIA F3

Niko Kari / Arden International

Niko Kari odnosi pierwsze zwycięstwo w GP3 na torze Yas Marina

Niko Kari (Arden International) odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu finałowej już rundy sezonu 2017 GP3. Jest to pierwsze zwycięstwo tego kierowcy, który na torze Yas Marina finiszował przed mistrzem Georgem Russellem oraz Arjunem Mainim.

Start do wyścigu potoczył się po myśli Kariego, który wraz z partnerem Leonardo Pulcinim dobrze rozpoczął zmagania i wyprzedził startującego z pierwszego pola Georga Russella.

Już na początku wyścigu Nirei Fukuzumi zderzył się w ósmym zakręcie z Giuliano Alesim, w wyniku czego obaj zawodnicy musieli zjechać do alei serwisowej.

Tymczasem na torze Pulcini zdołał wyprzedzić Russella, dzięki czemu na pierwszych dwóch pozycjach podążali kierowcy zespołu Arden.

Na piątym okrążeniu doszło do kolejnego okresu Wirtualnego Samochodu Bezpieczeństwa, kiedy Marcos Siebert zatrzymał się w ósmym zakręcie.

Po restarcie Kari utrzymał prowadzenie z kolei Russell wyraźnie przymierzał się do wyprzedzenia Pulciniego, jednak aby uniknąć rywala musiał wyjechać poza tor.

Problemy napotkał także Anthoine Hubert. Reprezentant ekipy ART Grand Prix nagle zwolnił i tracił kolejne pozycje w wyścigu. Niemniej jednak kierowcą, który doprowadził do trzeciego już Wirtualnego Samochodu Bezpieczeństwa był Giuliano Alesi, ponieważ zatrzymał się na torze w dwudziestym zakręcie.

Przy kolejnym restarcie Russell wykorzystał już okazję i wyprzedził Pulciniego, awansując na drugie miejsce.

Niestety dla Włocha nie tylko stracił on pozycję, lecz w jego samochodzie doszło do rozwarstwienia opony, przez co spadł na ostatnią pozycję, a na siedemnastym okrążeniu wycofał z wyścigu.

W ten sposób na podium wskoczył Arjun Maini z Jenzer Motorsport, lecz jego strata na mecie do Russella wyniosła ponad cztery sekundy.

Szans na zwycięstwo nie miał wspomniany Russell, zwłaszcza, że Kari sukcesywnie powiększał przewagę, a ostatecznie wyniosła ona 2.748s.

Na czwartej pozycji finiszował Daniel Ticktum, a piąty był Alessio Lorandi. Kolejne pozycje w czołowej dziesiątce zajęli: Steijn Schothorst, Dorian Boccolacci, Ryan Tveter, Kevin Joerg i Bruno Baptista.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone