FIA F3

Leonardo Pulcini - Campos Racing / © Zak Mauger / GP3 Series Media Service

GP3: Leonardo Pulcini zwycięzcą sobotniego wyścigu. Anthoine Hubert mistrzem serii

Leonardo Pulcini odniósł swoje drugie zwycięstwo w sezonie i w dobrym stylu pokazał się w pierwszym popołudniowym wyścigu na torze Yas Marina. Resztę podium uzupełnili David Beckmann oraz Anthoine Hubert. Ten ostatni w dniu dzisiejszym przypieczętował zdobycie tytułu mistrzowskiego w GP3.

Główny rywal Huberta, Nikita Mazepin startował do dzisiejszego wyścigu z pierwszego pola. Anthoine Hubert był jednak uprzywilejowany, ponieważ przed startem sobotniego wyścigu posiadał 28 punktów przewagi nad Mazepinem. W związku z tą przewagą Hubert jeśli zająłby miejsce 1-2, zostałby mistrzem serii bez patrzenia na wynik młodego Rosjanina.

Główny wyścig GP3 odbywał się po południu, przez co temperatura panująca na torze nie sprzyjała oszczędzaniu opon. Dobrym startem popisał Nikita Mazepin, który utrzymał swoje prowadzenie przed dojazdem do pierwszego zakrętu, jednak, gdy cała stawka znalazła się na najdłuższej prostej na torze, musiał uznać większa prędkość Pulciniego. Walczący o tytuł Hubert w tym momencie utrzymywał trzecią pozycje.

Podczas czwartego okrążenia Nikita Mazepin w zakręcie numer 11 wykonał udany manewr na Pulcinim i odzyskał prowadzenie w wyścigu. Młody Rosjanin długo nie nacieszył się z prowadzenia i już podczas następnego okrążenia popełnił błąd w zakręcie numer 17. Błąd Mezepina bez litości wykorzystał Pulcini, który odzyskał prowadzenie. Walkę wcześniej wspomnianych kierowców wykorzystał jadący na trzeciej pozycji Hubert. Chwilę później Mazepin opuścił tor i zyskał przewagę nad rywalami, na jego nieszczęście sędziowie zajęli się tą sprawą i nałożyli na Rosjanina karę +10 sekund.

Na pięć okrażeń przed końcem, jadący na prowadzeniu Pulcini miał prawie 2 sekundy przewagi nad drugim Mazepinem. Natomiast Hubert jadący na trzeciej pozycji tracił do Pulciniego 4 sekundy, jednak w związku z nałożona karą na Mazepina Hubert był pewny zdobycia mistrzostwa.

Ostatecznie linie mety jako pierwszy minął Pulcini, drugą pozycje zajął Beckmann. Najniższy stopień podium wywalczył Hubert, który dzięki temu przypieczętował sobie tytuł mistrzowski GP3.

Tuż za podium finiszowali partnerzy Huberta z zespołu ART Grand Prix, czyli Callum Ilott i Mazepin. Szósty był Giuliano Alesi, siódmy Jake Hughes, ósmy Juan Manuel Correa, a dziesiątkę zamykali, Simo Laaksonen i Tatiana Calderon.