FIA F3

Jehan Daruvala - Prema Racing

Daruvala wygrywa niedzielny wyścig F3 w Barcelonie

Jehan Daruvala wygrał drugim wyścigu FIA Formuły 3 podczas weekendu w Barcelonie, zapewniając tym samym ekipie Prema Racing kolejne zwycięstwo podczas tego inaugurującego serię weekendu. Na podium stanęli także Juri Vips (Hitech Grand Prix) oraz Niko Kari (Trident).

Tuż po starcie wyścigu doszło do kolizji z udziałem czterech samochodów. Poza tor w pierwszym zakręcie wypadli Jake Hughes, Artem Petrov, Raoul Hyman i Ye Yifei.

Zanim na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa, na prowadzenie wysunął się Jehan Daruvala po wyprzedzeniu Niko Kariego.

Jeszcze podczas neutralizacji sędziowie zadecydowali o karze dla Leonardo Pulciniego za niebezpieczny powrót kierowcy na tor. Włoch tuż po starcie wyjechał poza tor w żwir, ale zdołał powrócić do rywalizacji na 21. pozycji.

Samochód bezpieczeństwa powrócił do alei serwisowej na piątym okrążeniu. Niko Kari szybko zbliżył się do lidera wyścigu i próbował go wyprzedzić, lecz Daruvala zdołał obronić pozycję, a na kolejnych okrążeniach powiększał przewagę.

Tymczasem bardziej zacięty pojedynek toczyli o trzecią pozycję Max Fewtrell i Marcus Armstrong. Różnica pomiędzy kierowcami wynosiła mniej niż sekundę.

Na dziewiątym okrążeniu pojawiła się żółta flaga, kiedy Simo Laaksonen, powracając na tor, zderzył się z innym bolidem na prostej, z powodu czego obrócił się na torze. Dla kierowcy oznaczało to koniec wyścigu.

Obrót na torze, w zupełnie innym miejscu, zaliczył także Fabio Scherer, a w wyniku tych dwóch incydentów ponownie musiał wyjechać samochód bezpieczeństwa.

Wznowienie wyścigu nastąpiło na dziesięć okrążeń przed metą. Alex Peroni był kolejnym ukaranym kierowcą w wyścigu. Za spowodowanie kolizji sędziowie nałożyli na niego karę "stop and go".

Robert Shwartzman (Prema Racing), zwycięzca sobotniego wyścigu, awansował na szóstą pozycję po wyprzedzeniu Lundgaarda, który ponadto musiał bronić się przed Davidem Beckmannem w walce o siódmą pozycję.

Do zmiany doszło także na trzeciej pozycji, gdy Armstrong zdołał wyprzedzić na prostej Fewtrella. Brytyjczyk tracił kolejne pozycje i ostatecznie wyścig kontynuował dopiero na siódmej lokacie.

Armstrong, który niedawno podążał na trzeciej pozycji, spadł na czwarte miejsce na rzecz Juriego Vipsa. Na przedostatnim okrążeniu Vips awansował także przed Niko Kariego, stając się nowym wiceliderem wyścigu, natomiast Armstrong, który kilka okrążeń wcześniej walczył o drugą pozycję, teraz tracił piąte miejsce, zostając wyprzedzonym przez Shwartzmana.

Daruvala utrzymał prowadzenie do samej mety, a jego przewaga nad drugim Vipsem wyniosła 2.1s. Niko Kari dojechał na trzeciej pozycji.

Poza podium, na czwartej lokacie, finiszował Shwartzman przed Armstrongiem. Szósty był Lundgaard, a siódmy Beckmann.

Fewtrell metę przekroczył ostatecznie na ósmej pozycji i wywalczył tym samym jeden punkt, a czołową dziesiątkę uzupełnili Yuki Tsunoda i Felipe Drugovich.

Jeszcze w trakcie rywalizacji Leonardo Pulcini otrzymał kolejną karę, tym razem była to kara czasowa w postaci pięciu sekund za niepozostawienie odpowiedniej ilości miejsca na torze, czyli szerokości auta, swojemu rywalowi.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone