FIA F2

Start do drugiego wyścig we Francji / © Joe Portlock / FIA Formula 2

Zmiana procedury startowej wyścigów Formuły 2 na rundy w Austrii i Wielkiej Brytanii

W wyniku problemów na starcie wyścigu we Francji, gdzie niektóre samochody F2 nie mogły ruszyć ze swoich pól startowych, postanowiono na weekend w Austrii wprowadzić pewne modyfikacje do procedury startowej.

Podczas wszystkich pięciu dotychczasowych rundy Formuły 2 w sezonie 2018, niektórzy z kierowców mieli problemy na starcie wyścigów i nie byli w stanie ruszyć prawidłowo. Zawodnicy kilkukrotnie zgłaszali problemy z kontrolą sprzęgła, ponieważ odpowiedni moment złapania sprzęgła i spowodowania, że samochód ruszy z miejsca, był trudny do wyczucia.

FIA otrzymała dane pozyskane przez organizatorów z próbnego startu, który miał miejsce w piątkowej sesji treningowej. Zadecydowano, że ze względów bezpieczeństwa runda szósta i siódma, odbywające się w Austrii i Wielkiej Brytanii, będą rozpoczynały się za samochodem bezpieczeństwa.

Samochód bezpieczeństwa poprowadzi stawkę kierowców na okrążeniu formującym i pierwszym okrążeniu wyścigu po czym zjedzie do alei serwisowej. Podczas tego okrążenia zespoły zostaną poinformowane o lotnym starcie i na panelach świetlnych na torze pojawi się komunikat "RS" (rolling start). Światła na samochodzie bezpieczeństwa zgasną i prowadzenie w wyścigu przejmie lider. Wyścig rozpocznie się, kiedy ostatni samochód przekroczy linię.

Jest to podyktowane harmonogramem wyścigów, ponieważ obecnie aż trzy wyścigi Formuły 2 następują tydzień po tygodniu, a dokonanie zatwierdzonych zmian byłoby trudne. Dlatego zdecydowano się na rozwiązanie z samochodem bezpieczeństwa.

Nie jest to idealna sytuacja, ale bezpieczeństwo kierowców jest najwyższym priorytetem - powiedział Bruno Michel, dyrektor generalny Formuły 2. Nie mamy czasu na sprawdzenie i prawidłowe zatwierdzenie stałych poprawek, aby usprawnić starty, dlatego decyzja FIA była najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Daje nam to wystarczająco dużo czasu na rozwiązanie problemu i powrót do bezpiecznej i normalnej sytuacji na wyścig w Budapeszcie i pozostałą część sezonu.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone