FIA F2

Nicholas Latifi - DAMS / © FIA F2 / Joe Portlock

Nicholas Latifi zwycięzcą pierwszego wyścigu sezonu Formuły 2

Nicholas Latifi z zespołu DAMS odniósł zwycięstwo w pierwszym tegorocznym wyścigu Formuły 2, rozgrywanym na torze w Bahrajnie. Kanadyjczyk finiszował z bezpieczną przewagą nad Lucą Ghiotto. (Uni-Virtuosi Racing), który w wyniku problemów ze sprzęgłem stracił sporo pozycji na starcie, lecz ostatecznie odrobił straty i zmagania zakończył jako wicelider. Ósmy na mecie był Mick Schumacher (Prema Racing), dzięki czemu do niedzielnego wyścigu wystartuje z pole position.

Na starcie do wyścigu Luca Ghiotto stracił kilka pozycji, a nowym liderem został Louis Deletraz (Carlin). Za nim podążali Nicholas Latifi, który zdołał wyprzedzić Nycka De Vriesa (ART Grand Prix).

Na początkowych okrążeniach Deletraz wypracował sobie bezpieczną przewagę nad resztą stawki, a seria najszybszych okrążeń umocniła go na prowadzeniu.

Już na piątym kółku w pierwszym sektorze pojawiła się żółta flaga, kiedy Sean Gelael przestrzelił pierwszy zakręt, ponieważ w jego samochodzie doszło do awarii DRSu, który nie zamknął się. Dla kierowcy oznaczało to koniec wyścigu.

Mimo początkowo dobrego tempa Deletraza, Latifi zdołał zbliżyć się do lidera wyścigu i za pomocą systemu DRS wyprzedził rywala w pierwszym zakręcie. Na czwartą pozycję przed Nobuharu Matsushitę awansował z kolei Luca Ghiotto, który odrabiał straty ze startu wyścigu. Na czternastym okrążeniu był już drugi, jednak jego strata do lidera wyścigu wynosiła ponad sześć sekund.

Podczas pit stopu doszło do problemów z wymianą tylnej opony w samochodzie Latifiego. Lider wyścigu stracił sporo czasu na tym zdarzeniu i niestety spadł na czwartą pozycję.

Luca Ghiotto po swoim pit stopie znalazł się z kolei na siódmej lokacie, ale szybko zdołał uporać się z jadącą przed nim Tatianą Calderon, która do tej pory nie zjeżdżał na wymianę opon.

Po pierwszej serii pit stopów prowadził Nyck de Vries przed Matsushitą i Deletrazem. Latifi jednak bardzo szybko nadrobił straty i wyprzedzając kolejnych rywali, powrócił na pozycję lidera.

W górę stawki piął się także Luca Ghiotto, który po wyprzedzeniu Sergio Sette Camary awansował na trzecią pozycję. Jego tempo było zdecydowanie lepsze od podążającego na drugiej lokacie De Vriesa, dlatego już na 27. okrążeniu Ghiotto stał się nowym wiceliderem wyścigu.

Niemniej jednak nie zdołał wyprzedzić Latifiego, który utrzymał bezpieczną przewagę, a linię mety przekroczył 8.7s przed Ghiotto. Sergio Sette Camara wywalczył najniższy stopień podium.

Czwarty był Anthoine Hubert, który w końcowe fazie wyścigu wyprzedził Nycka de Vriesa. Kierowca z zespołu ART Grand Prix stracił kolejną lokatę na rzecz Deletraza, który zamknął na mecie czołową piątkę. Siódmy był Jack Aitken.

Mick Schumacher na ostatnim okrążeniu zdołał wyprzedzić Matsushitę, którego kończące się opony nie miały już odpowiedniej przyczepności. Za sprawą ósmej lokaty i w wyniku odwróconej stawki na starcie, do niedzielnego wyścigu młody Schumacher wystartuje z pole position w swoim debiutanckim weekendzie wyścigowym z Formułą 2.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone