FIA F2

Charles Leclerc / Prema Racing

Charles Leclerc mistrzem Formuły 2

Charles Leclerc (Prema Racing) wygrał pierwszy wyścig Formuły 2 na torze Jerez i tym samym zapewnił sobie tytuł mistrzowski tej serii. Drugie miejsce zajął Oliver Rowland (DAMS), a trzecie Antonio Fuoco (Prema Racing).

Z pole position do wyścigu na torze Jerez ruszał lider klasyfikacji generalnej Formuły 2, Charles Leclerc z Prema Racing. Za jego bolidem ustawili się Luca Ghiotto (Russian Time) oraz Sergio Sette Camara (MP Motorsport). Z trzeciego rzędu ruszali Oliver Rowland (DAMS) oraz Artem Markelov (Russian Time).

Do wyścigu najlepiej wystartował Leclerc broniąc swojej pozycji. Swoje miejsce po starcie zachował również Ghiotto. Na trzecią pozycję wskoczył Oliver Rowland, który na starcie wyprzedził Sette Camarę.

Na piątym miejscu plasował się Alexander Albon, a na szóstym Nobuharu Matsushita. Bardzo słaby start zanotował Markelov, który spadł z piątej na dziewiątą lokatę.

Już po pięciu okrążeniach Monakijczyk zespołu Prema Racing zwiększył przewagę nad pozostałymi kierowcami do czterech sekund. Z kolei brytyjski zawodnik zespołu DAMS zbliżał się do Luci Ghiotto.

Pierwszym kierowcą, który zjechał na zmianę opon był Sean Gealel z teamu Pertamina Arden (było to już na ósmym okrążeniu). Po chwili kolejni kierowcy meldowali się u swoich mechaników.

Na jedenastym okrążeniu Rowlandowi udało się uporać z Ghiotto i awansował na drugą pozycję. Z kolei Charles Leclerc cały czas powiększał przewagę, a okrążenie później zjechał na pit stop. To samo uczynił Rowland, dlatego na prowadzenie w wyścigu wyszedł Nicholas Latifi (DAMS). Na drugim miejscu znajdował się Amerykanin Santino Ferrucci, a na trzecim Jordan King. Wspomniana trójka nie zjeżdżała jednak jeszcze na zmianę ogumienia.

Charles Leclerc po pit stopie zabrał się za odrabianie pozycji - na siedemnastym okrążeniu Monakijczyk był już drugi. Z kolei jego najgroźniejszy rywal w walce o tytuł Oliver Rowland plasował się na szóstej pozycji. Brytyjczyk na następnym kółku uporał się z Antonio Fuoco i Santino Ferruccim, dzięki czemu wskoczył na czwarte miejsce.

Latifi, który nie zmieniał opon, popełnił błąd i stracił prowadzenie w wyścigu na rzecz Leclerca. W końcu na 22 okrążeniu Kanadyjczyk zjechał na pit stop, dzięki czemu na drugą pozycję wskoczył Rowland, a na trzecie Luca Ghiotto.

Na piętnaście okrążeń przed końcem wyścigu, Leclerc miał pięć sekund przewagi nad drugim Rowlandem, jednak w dalszej części wyścigu różnica między nimi malała.

Trzydzieste drugie okrążenie było pechowe dla Santino Ferrucciego. Amerykanin zderzył się z japońskim kierowcą ART Grand Prix podczas manewru wyprzedzania, co skutkowało wycofaniem się z wyścigu. Uszkodzony samochód miał również Mastushita. Po tej kolizji na tor wjechał samochód bezpieczeństwa. Zapowiadało to bardzo emocjonującą końcówkę wyścigu.

Po wznowieniu rywalizacji Leclerc zachował swoją pozycję. Podobnie jak Rowland i Ghiotto, mimo przymusowego wyprzedzania Gelaela, który podczas jazdy samochodu bezpieczeństwa nie wrócił na swoją pozycję.

Na dwa okrążenia do końca problemy z samochodem miał Ghiotto, co wykorzystali Antonio Fuoco i Nicholas Latifi wyprzedzając Włocha i awansując na pozycje trzy i cztery.

Na ostatnim okrążeniu doszło do wspaniałej walki o podium pomiędzy Oliverem Rowlandem, Antonio Fuoco i Nicholasem Latifim. Ostatecznie nie zmieniło się nic w czołówce.

Wyścig główny o GP Hiszpanii Formuły 2 wygrał Charles Leclerc przed Oliverem Rowlandem i Antonio Fuoco. To zwycięstwo dało Monakijczykowi pierwszy tytuł Formuły 2 w karierze.

Czwarte miejsce zajął Nicholas Latifi, piąte Artem Markelov, szóste Jordan King, siódme Luca Ghiotto, a ósme Alex Palou. Japończyk wystartuje jutro z pole position do wyścigu sprinterskiego.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone