FIA F2

Antonio Fuoco - Charouz Racing System / © Andy Hone / FIA Formula 2

Antonio Fuoco wygrywa sprinterski wyścig F2 w Monako

Zaskakująco potoczył się drugi wyścig Formuły 2 w Monako, który obfitował w różne akcje i kilka wypadków.

Tryumfatorem sprintu był podopieczny Ferrari, Antonio Fuoco (Charouz Racing System), który o ponad sekundę wyprzedził drugiego Lando Norrisa (Carlin).

Na starcie do wyścigu Fuoco zdołał utrzymać pozycję, podczas gdy Lando Norris wyprzedził Jacka Aitkena i awansował tym samym na drugą lokatę. Dla kierowcy ART Grand Prix nie był to jednak koniec problemów, ponieważ pod koniec pierwszego okrążenia w jego samochodzie doszło do awarii silnika.

Na dalszych lokatach Nyck de Vries oraz Tadasuke Makino nie byli w stanie ruszyć ze swoich pozycji startowych i niestety w stojący bolid Russian Time uderzył Luca Ghiotto. Incydent ten wywołał wirtualny samochód bezpieczeństwa.

Wkrótce jednak na torze pojawił się prawdziwy samochód bezpieczeństwa z powodu kraksy Seana Gelaela. Indonezyjczyk najechał na krawężnik w szykanie Swimming Pool, co podbiło jego bolid, a kierowca tracąc panowanie uderzył z impetem w bariery.

Neutralizacja sprawiła, że różnice pomiędzy kierowcami zostały zniwelowane, jednak na dziewiątym okrążeniu, kiedy wyścig wznowiono, Fuoco wiedział co zrobić, aby odskoczyć od Norrisa, za którym z kolei podążał Louis Deletraz.

Przewaga Fuoco wzrosła do czterech sekund, kiedy na torze ponownie pojawiła się informacja o wirtualnym samochodzie bezpieczeństwa, gdy George Russell uderzył w ścianę tuż przed Rascasse. Wkrótce po raz kolejny wyjechać także samochód bezpieczeństwa, ponieważ doszło do kolizji pomiędzy Albonem i Nissanym na wjeździe do tunelu.

Wyścig wznowiono na dwa okrążenia przed końcem, ale w tym czasie Santino Ferrucci i Nirei Fukuzumi znaleźli się w barierach w La Rascasse.

Sprint zakończył się za samochodem bezpieczeństwa, a Fuoco odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie i drugie w Formule 2. Dla zespołu Charouz był to podwójny tryumf, ponieważ na podium znalazł się także Deletraz, który był trzeci.

Lando Norris za sprawą drugiej pozycji umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji ogólnej i posiada już 100 punktów (29 punktów przewagi nad Albonem).

Deletraz był jednak pod dużym naciskiem ze strony Markiełowa, który ostatecznie uplasował się na czwartej lokacie. Rosjanin miał kilka okazji na wyprzedzenie rywala i pomiędzy kierowcami doszło nawet do niewielkiego kontaktu, jednak obaj dojechali do mety bez zmian na pozycjach.

Roberto Merhi finiszował jako piąty przed Arjunem Mainim, a na siódmej i ósmej lokacie dojechali Maximilian Gunther i Nicholas Latifi.

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone