Menu

Nicky Catsburg wygrywa wyścig główny na Nürburgring, Monterio traci pozycję lidera

Nicky Catsburg

Holenderski kierowca Nick Catsburg reprezentujący barwy Volvo Polestar Cyan Racing odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, a tym samym drugie w karierze w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych na torze Nürburgring.

Jeszcze przed wyścigiem Tiago Monterio byli liderem w klasyfikacji generalnej, jednakże uszkodzenia w samochodzie, jakie wyniknęły po jeździe z przebitą oponą były tak duże, że mechanicy nie ukończyli naprawy w regulaminowym czasie. W związku z tym Portugalczyk był zmuszony startować z alei serwisowej.

Nestor Girolami po tym jak w wyścigu otwarcia z impetem uderzył w bariery po eksplozji przedniej opony nie wyjechał na tor, gdyż jego auto było na tyle uszkodzone, że mechanicy nie mogli go naprawić w regulaminowym czasie.

Start był niezwykle zacięty, Rob Huff bardzo szybko wykorzystał puste miejsce po prawej stronie, po tym jak Monterio musiał startować z alei serwisowej. Ruszył do ataku i rozpędził auto na tyle, aby już przed drugim zakrętem wysunąć się na prowadzenie, wyprzedzając startującego z drugiego miejsca Catsburga i z pierwszego Michelisza. Jednakże Angielski kierowca zbyt szybko wchodził w drugi zakręt, co spowodowało uślizg tylu samochodu i chwilową utratę kontroli nad autem. Błąd Huffa wykorzystał Catsburg przesuwając się na pozycję lidera zostawiając za plecami Michelisza, którego start nie był najlepszy.

Huff nie dawał za wygraną i bardzo mocno naciskał na niebieskie Volvo, co niebawem zaowocowało w wyprzedzenie Szweda i uzyskanie trzeciej pozycji w stawce. Kierowcy nie podejmowali ryzyka mając świadomość, że podczas porannej rywalizacji aż dwaj zawodnicy mieli problemy z oponami. Już na pierwszym z trzech okrążeni Japoński kierowca Ryo Michigami jeżdżący dla Castrol Honda wycofał się z wyścigu z powodu drobnego uszkodzenia auta tuż po starcie.

Na trzecim okrążeniu w jednym z zakrętów wypadł kierowca Zengo Motorsport Daniel Nagy, uszkadzając na tyle auto, iż nie był w stanie kontynuować jazdy.

Castburg od chwili uzyskania prowadzenia kontrolował cały wyścig mając przewagę ponad trzech sekund nad Micheliszem i do samego końca jechał samotnie na przodzie stawki. Björk nie był w stanie wyprzedzić będącego na trzeciej pozycji Huffa, mimo iż kilka krotnie zbliżył się do Anglika, jednakże nie podjął zbędnego ryzyka. Tom Chilton przez długi czas był blisko Björka, jednakże i on na ostatnim okrążeniu nie chciał ryzykować i dowiózł pewne piąte miejsce do mety.

W dalszej części stawki już ze stratą ponad dziesięciu sekund dojechał na pozycji szóstej Mehdi Bennani wyprzedzając Toma Coronela, który nieznacznie wyprzedził Estebana Guerrieri, Yanna Ehrlachera i Johna Filippi.

Nicky Catsburg został nowym liderem Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych, a Tiago Monterio dojechał na ostatnim miejscu w wyścigu i nie zdobył żadnego punktu. Podczas tego wyścigu zaraz za samochodami klasy WTCC startowała klasa pucharowa ETCC i Monterio wyjechał na tor dopiero za nimi, co spowodowało, że przez cały wyścig musiał przebijać się przez dużo słabsze samochody tym samym stracił szansę na punkty.

Image © FIA WTCC MEDIA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE