Menu

Thed Björk zwycięzcą wyścigu otwarcia, dramat Tiago Monterio

Thed Björk

Szwedzki kierowca Thed Björk z Volvo Polestar Cyan Racing odniósł kolejne w tym sezonie zwycięstwo wygrywając wyścig otwarcia Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych na torze Nürburgring Nordschleife wyprzedzając kolegę zespołowego na ostatnim okrążeniu.

Start był niezwykle zacięty, Nestor Girolami obronił swoją pierwszą pozycję i był na prowadzeniu dzielnie broniąc się przed drugim w stawce Mehdim Bennanim, który już po pierwszych metrach wysunął się przed Estebana Guerriego.

Ruszający z szóstego miejsca Thed Björk w Volvo V60 po raz kolejny pokazał się z bardzo agresywnej jazdy i awansował na trzecią pozycję w stawce.

Guerrieri jadąc na czwartej pozycji musiał bronić się przed atakami dobrze spisującego się Toma Chiltona, który przewodził w stawce przed Tiago Monterio, Robem Huffem i Norbertem Micheliszem, zaraz za nimi podążali Nick Castburg oraz Tom Coronel.

Niebieskie Volvo S60 z numerem 62 było bardzo szybkie podczas pierwszego okrążenia i na długich prostych wykazywało bardzo dużą przewagę pod względem prędkości maksymalnych, co owocowało w wyprzedzenie Mehdi Bennaniego i wysuniecie się na drugą pozycję zaraz za kolegą z zespołu.

Pierwsza trójka odjechała pozostałym kierowcom i podczas drugiego okrążenia bardzo mądrze jadący Björk w cieniu aerodynamicznym Argentyńczyka na długiej prostej wyprzedził kolegę zespołowego i wysunął się na pozycję lidera w wyścigu.

W drugiej części stawki Tom Coronel nawiązywał walkę z Nicky Catsburgiem. Obaj wyprzedzali się w różnych sekcjach toru, co było niezwykle widowiskowe, ostatecznie wygrał ten pojedynek reprezentant Volvo kończąc wyścig na szóstej pozycji.

Ostatnie okrążenie było niezwykle dramatyczne, najpierw z toru wypadł jadący na drugiej pozycji Girolami, po tym jak w jego samochodzie eksplodowała opona. Kierowca Volvo Polestar Cyan Racing z dużą siłą uderzył w barierę ochronną kończąc tym samym wyścig. Chwilę potem podobną sytuację miał kierowca Hondy Tiago Monterio, którego opona na jednym z zakrętów nie wytrzymała. Pomimo tego były zawodnik Formuły 1 ukończył wyścig.

Na nieszczęściu Girolamiego skorzystał Mehdi Bennani przesuwając się automatycznie na drugie miejsce wyprzedzając tym samym bardzo dobrze jadącego w tym wyścigu Roba Huffa, który o trzecią pozycję do samego końca walczył z Tomem Chiltonem. Wyprzedził on rodaka na trzy zakręty przed metą.

Na piątej pozycji z bardzo dużą stratą dojechał Esteban Guerrieri tuż przed kierowcą Volvo Catsburgiem.

Norbert Michelisz ukończył wyścig na siódmej pozycji do samego końca broniąc się przed Tomem Coronelem i obaj kierowcy tracili do zwycięzcy aż 16 sekund, za nimi dojechał do mety Yann Ehrlacher z RC Motrosport, a dziesiątkę zamknął John Filipi.

Image © FIA WTCC MEDIA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE