Menu

Thed Björk zwycięzcą głównego wyścigu we Włoszech

Thed Bjork / Volvo Polestar Cyan Racing

Thed Björk na torze Monza we Włoszech odniósł zwycięstwo w głównym wyścigu Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych, tym samym Volvo Polestar Cyan Racing zostało czwartym producentem, który wygrał jeden z czterech pierwszych wyścigów sezonu 2017.

Szwed był faworytem tego wyścigu, po tym jak pokazał doskonałe tempo we wszystkich wczorajszych przejazdach i to on startował z pierwszego miejsca. Po zgaśnięciu świateł, niespodziewanie już na pierwszych metrach Tiago Monterio zdobył pozycję lidera w swoje Hondzie zostawiając niebieskie Volvo za sobą.

Portugalczyk, mimo dobrej jazdy, był wolniejszy w wyścigu i już po niecałych dwóch okrążeniach musiał oddać prowadzenie, po doskonałym manewrze Björka w zakręcie Parabolica.

Po odzyskaniu prowadzenia, Szwed bardzo szybko zyskiwał bezpieczną odległość i umacniał się na pozycji lidera. Jadący za nim Monterio musiał się koncentrować na obronie swojej drugiej pozycji przed atakującym go Robem Huffem w Citroenie.

Za prowadzącą trójką w wyścigu podążali Nicky Custburg w Volvo, Norbert Michelisz, jadący Hondą oraz trzeci kierowca Volvo, Nestor Girolami.

Nie był to niestety udany wyścig dla Toma Chiltona. Z powodu awarii samochodu, zwycięzca pierwszej rundy musiał zatrzymać się na torze, co wywołało pojawienie się samochodu bezpieczeństwa.

Po wznowieniu wyścigu Björk ponownie popisywał się doskonałymi okrążanymi i dość szybko zyskiwał bezpieczną przewagę w wyścigu. Jadący na drugiej pozycji Monteiro musiał po raz kolejny bronić się przed atakami Huffa, aczkolwiek drugą pozycję utrzymał do końca wyścigu.

Nicky Castburg odskoczył od Girolami i Michelisza, tym samym niezagrożenie linie mety przekroczył na czwartej pozycji. Walka o piątą pozycję pomiędzy Micheliszem i Girolami toczyła się do końca, jednakże to kierowca Volvo był tego dnia szybszy i ukończył wyścig na piątym miejscu, spychając Michelisza na pozycję szóstą.

Z dużą stratą na mecie, jako siódmy zameldował się Bennani przed Ehrlacherem i kończącym pierwszą dziesiątkę Johnem Filippi

Björk dzięki fantastycznej walce wysunął się na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i traci do Monterio 15 punktów. Zyskał przewagę 20 punktów nad trzecim w klasyfikacji generalnej Catsburgiem.

Image © FIA WTCC / Gregory Lenormand / DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE