Menu

Historyczne pole position dla Bjorka na torze Monza

Thed Bjork / Polestar Cyan Racing

Thed Bjork reprezentujący barwy szwedzkiego zespołu Volvo Polestar Cyan Racing wywalczył pierwsze w historii pole position dla siebie i całej ekipy, pokonując tym samym Tiago Monteriro i Roba Huffa w dość dramatycznej walce na torze Monza.

Tiago Monteiro był tym, który w pierwszej części kwalifikacji zszedł poniżej 1:53 sekundy na okrążeniu jadąc swoją Hondą Civic, jednakże nie na długo mógł cieszyć się dobrym rezultatem, gdyż bardzo szybko pokonał go Anglik Rob Huff uzyskując czas 1:52.754.

Sytuacja zmieniła się dramatycznie, gdy na torze pojawił się cały zespół Volvo Polestar Cyan Racing, który popisał się doskonałą współpracą pomiędzy kierowcami, co zaowocowało w trzy najlepsze czasy w kolejności Girolami, Bjork i Catsburg.

W Q2 na początku ponownie dominowali świetnie jeżdżący kierowcy Volvo i tym razem Thed Bjork uzyskał najlepszy czas w pierwszych swoich przejazdach, aczkolwiek nie na długo, gdyż Tiago Monterio odgryzł się rywalowi za Q1 i wykręcił od niego lepszy czas. Chwile potem Szwed postanowił ponownie zaatakować, co skutkowało zepchnięciem Portugalczyka na drugie miejsce. Do Q3 awansowali wszyscy kierowcy Polestar Cyan Racing oraz Rob Huff i Tiago Monterio.

Niesamowita walka miała miejsce w Q3, gdzie na jedno okrążenie wyjechał Rob Huff uzyskując czas 1:52.968, pokonując dwóch kierowców Volvo, Nestora Girolami i Nicky Castburga, którzy nie ustrzegli się błędów podczas swoich przejazdach.

Tiago Monterio na swoim przedostatnim okrążeniu uzyskał nieznacznie lepszy czas od Anglika i z czasem 1:52.821 przesunął się na pierwszą pozycję startowa, jednakże nie długo mógł cieszyć się sukcesem, gdyż Thed Bjork pokazał, iż to on jest tego dnia najszybszy na tym obiekcie popisując się doskonałym bezbłędnym okrążeniem z czasem 1:52.505.

W pierwszym niedzielnym wyścigu z pierwszej linii wystartuje natomiast Tom Coronel, gdyż to on zajął ostatnie dziesiąte miejsce spychając tym samym Japończyka Ryo Michigami. Kierowcy do drugiego, głównego wyścigu ustawią się w kolejności uzyskanych miejsc w kwalifikacjach.

Tego dnia Polestar Cyan Racing wygrało również rywalizacje MAC3 i to oni wysunęli się na prowadzenie w klasyfikacji producentów.

Image © DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE