Menu

Tiago Monteiro zwycięzcą kwalifikacji na ulicznym torze w Marrakeszu

Taigo Monteiro / Honda

Tiago Monteiro z Hondy wywalczył pierwsze pole startowe podczas zaciętej rywalizacji w trzeciej sesji kwalifikacyjnej na ulicznym torze w Marrakeszu.

Portugalczyk jako ostatni zawodnik pojawił się na torze w Q3, jednak nie miał łatwego zadania, po okrążeniu Nestora Girolamiego z zespołu Polestar Cyan Racing, który wykręcił czas 1:22.031, pokonując Norberta Michelisza, Roberta Huffa i Mehdiego Bennaniego, który zanotował czwarty czas.

Monteiro wykorzystał swoja dobrą prędkość, jednak szybszy od Szweda okazał się w drugim i trzecim sektorze, co pozwoliło mu wyprzedzić kierowcę Volvo o 0.239 sekundy i wywalczyć pierwszą lokatę startową do głównego niedzielnego wyścigu.

Pierwsza sesja kwalifikacyjna zakończyła się niepowodzeniem Daniela Nagy i Aureliena Panisa z zespołu Zenga Motorsport, do których dołączył także John Filippi z Sebastien Loeb Racing, po dobrym okrążeniu Toma Coronela, który rzutem na taśmę awansował na dwunastą pozycję.

Najszybszy w Q1 był Norbert Michelisz, który ustanowił czas 1:22.161, wyprzedzając Tiago Monteiro i Nicky Catsburga, który zamknął pierwszą trójkę sesji.

Druga cześć kwalifikacji bardzo szybko została wstrzymana wywieszeniem czerwonej flagi z powodu wypadku Nicky Catsburga, który uderzył w ścianę w zakręcie numer jedenaście, choć jego samochód nie odniósł żadnych poważnych uszkodzeń, lecz zablokował tor.

Holender powrócił jeszcze na tor, jednak jego najszybsze okrążenie 1:22.692 nie pozwoliło awansować na czołowej piątki, po stracie 0.124 do piątego Roberta Huffa.

Tuż po zakończeniu sesji, podobny błąd do Catsburga popełnił Yann Ehrlacher, jednak młody Francuz uniknął zderzenia z barierami i mógł kontynuować jazdę.

W pierwszej piątce znaleźli się ostatecznie Tiago Monteiro, przed Norbertem Micheliszem i Nestorem Girolami, czwarty Mehdi Bennani i Robert Huff, który do najszybszego Portugalczyka stracił 0.746 sekundy.

Szósta lokata finalnie należał do Nicky'iego Catsburga, który uplasował się przed Thedem Bjorkiem, Tomem Chiltonem, Ryo Michigamim i Yannem Ehrlacherem, który zamknął czołową dziesiątkę.

Finałowa sesja kwalifikacyjna rozpoczęła się od okrążenia Roberta Huffa, który wykręcił czas na poziomie 1:22.309 i choć nie był to imponujący rezultat, zdołał powstrzymać Mehdiego Bennaniego, który do Brytyjczyka stracił 0.103 sekundy.

Trzeci na torze pojawił się Nestor Girolami, który po rekordzie w trzecim sektorze awansował na pierwszą lokatę, powstrzymując także Norberta Michelisza, który jechał tuż za Szwedem, tracąc ostatecznie 0.066 sekundy.

Najszybszym okrążeniem popisał się natomiast Tiago Monteiro, który wyprzedził wszystkich swoich rywali okrążając tor w czasie 1:21.792, co dało mu ostatecznie pierwsze pole startowe do głównego wyścigu na ulicznym torze w Marrakeszu.

Image © DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE