Menu

Thed Björk wygrywa wyścig otwarcia

Thed Bjork / Volvo S60 / Zespół Polestar Cyan

Dziesiąta runda Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych zawitała do Chin na tor Formuły 1, Shanghai International. Dużą sensacją było zdobycie pierwszego pola startowego przez francuskiego kierowcę Johna Filippi jeżdżącego Chevroletem.

Na starcie doszło do dużego zamieszania. Już przed pierwszym zakrętem Michelisz i Chilton wyprzedzili Filippi, który po kilku zakrętach spadł na czwarta pozycje. Bardzo dobry start miał też Tarquini, który po kilu zakrętach był już na trzeciej pozycji. Filippi na trzecim okrążeniu gwałtownie zatrzymał samochód na środku toru po tym jak Lopez uderzył w jego boczną część samochodu i został wprowadzony samochód bezpieczeństwa.

Wyścig został wznowiony na piątym okrążeniu. W czołówce nie doszło do zmian – Michelisz był przed Chiltonem i Tarquinim, jako czwarty niespodziewanie jechał Thed Björk, który stracił trochę na starcie, aczkolwiek wykorzystał zamieszanie podczas kolizji Lopeza z Filippi.

Jose Maria Lopez jadący na ósmej pozycji skarżył się na bardzo duże wibracje po tym jak doszło do kolizji z kierowcą Chevroleta, a jadący na pierwszej pozycji Michelisz powoli zwiększał swoją przewagę.

Na dziewiątym okrążeniu Tom Chilton pojechał za szybko w jednym z zakrętów i Gabriele Tarquini jadący za nim nie zdążył skręcić i z dużą siłą uderzył w jego samochód, co spowodowało, że obaj kierowcy musieli zjechać i wycofać się z wyścigu. Całą sytuację wykorzystał Thed Björk, który awansował na drugie miejsce tuż przed Mullerem.

Na trzy okrążenia przed końcem Michelisz zdecydowanie zwolnił i do walki o pierwsze miejsce włączył się Björk i jadący za nim Muller, różnica pomiędzy trzema kierowcami wynosiła mniej niż sekundę. Michelisz otrzymał ostrzeżenie za nieprawidłowe blokowanie Björka, który był zdecydowanie szybszy od Francuza.

Ostatnie okrążenie było bardzo emocjonujące w walce o pierwsze miejsce. Thed Björk po niesamowitej walce wyprzedził jadącego na pierwszej pozycji Norberta Michelisza i tym samym zdobył swoje pierwsze zwycięstwo w historii. Michelisz obronił respiracyjnie swoje drugie miejsce przed atakami Yvana Mullera i czwartego w stawce Jose Maria Lopeza. Jako piąty do mety dojechał Nicky Catsburg przed Hugo Valente i Tomem Coronelem.

Ósme miejsce punktowane przypadło powracającemu na tor Fredrikowi Ekblom, a stawkę zamknęli Rob Huff przed Tiago Monterio.

Image © FIA WTCC

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE