Menu

Potrójne zwycięstwo Hondy w pierwszym wyścigu na torze Twin Ring Motegi w Japonii

Norbert Michelisz / Honda

Dziewiąta runda Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych zawitała do Japonii na tor Twin Ring Montegi.

Zwycięzcą pierwszego wyścigu okazał się Norbert Michelisz, który linię mety przeciął przed swoimi zespołowymi kolegami Robem Huffem i Tiago Monteiro, którzy odnotowali stratę w postacie 1.358 i 2.173 sekundy.

Od samego startu faworytami były samochody Hondy, które w domowym wyścigu wystartowały z pierwszej linii, czyli odwróconej kolejności. Honda nie ukrywała, że to była zamierzona strategia, aby dwa samochody zajęły dziewiątą i dziesiąta pozycję, tylko po to by zwiększyć szanse na podium w domowym wyścigu.

Start był udany dla Hondy, Norbert Michelisz obronił swoją pierwszą pozycję przed Robem Huffem, a zaraz za nim pięknym startem popisał się Thed Björk reprezentujący barwy Volvo i cała trojka dość szybko zaczęła oddalać się od pozostałej stawki.

Tom Chilton już przed pierwszym zakrętem zdobył dwie pozycje i przesunął się za Bjorka, próbując dogonić pierwsza trojkę, do której już tracił ponad sekundę.

Hugo Valente jadący w zespole Lada Sport nie zdołał ukończyć pierwszego okrążenia na skutek uszkodzeń po kolizji i był zmuszony wycofać się z wyścigu tracąc szanse na cenne punkty. Kare przejazdu przez boksy, za kolizję z Valente otrzymał natomiast Gregoire Demoustier jadący w barwach Sebastien Loeb Reacing.

Niesamowita walka toczyła się tymczasem o piąte miejsce, pomiędzy Catsburgiem, Mullerem i Lopezem, a w między czasie Tiago Monterio dogonił Theda Björka i rozpoczęła się walka o trzecie miejsce. Pierwsza dwójka kontrolowała cały wyścig i niezagrożenie zmierzała po zwycięstwo.

Chwilę później Szwed stracił swoją trzecią pozycję i na pierwszych trzech miejscach do mety zmierzały samochody Hondy.

Na cztery okrążenia przed końcem Catsburg próbował sił i zaatakował Bjorka, aczkolwiek popełnił mały błąd i sam został wyprzedzony przez Jose Marię Lopeza, który już do linii mety nie oddał czwartej pozycji, radząc sobie także z kierowcą Volvo.

Na skutek całego zamieszania w jednym z zakrętów Nicky Catsburg pojechał za szeroko i wyjechał poza tor, natomiast przy próbie powrotu na obiekt stracił kontrolę nad samochodem i uderzył w tył Mullera. Francuz mimo rozbitego samochodu nie stracił tempa i zdołał wyprzedzić Bjorka plasując się tym samym na piątej pozycji.

Szósty ostatecznie był Thed Bjork przed Nicky Catsburgiem.

Na ósmej pozycji rywalizację ostatecznie zakończył Tom Chilton, który utrzymał za sobą Nestora Girolami i dziesiątego Gabriele Tarquiniego.

Szans swoim kolegom z zespołu nie dał jednak Norbert Michelisz, który zjawił się na mecie z przewagą 1.358 sekundy nad drugim Robem Huffem i 2.173 sekundy nad trzecim Tiago Monteiro, co zakończyło się potrójnym zwycięstwem Hondy.

Image © DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE