WEC

Dempsey - Proton Racing #88

Dempsey - Proton Racing #88 traci podium z toru Fuji

Zespół Dempsey - Proton Racing #88 stracił zdobyte podium podczas sześciogodzinnego wyścigu na torze Fuji, czwartej rundy sezonu 2018/19 Długodystansowych Mistrzostw Świata.

Ekipa oznaczona numerem #88, w skład której wchodzą Matteo Cairoli, Giorgio Roda i Satoshi Hashino, rywalizację w Japonii zakończyła na drugiej lokacie, tuż za zwycięskim Team Project 1, jednak z powodu niespełnienia wymogów minimalnego czasu tankowania, została ukarana doliczeniem jednej minuty i szesnastu sekund do finalnego czasu wyścigu.

Oznacza to ostatecznie spadek zespołu #88 na piątą pozycję i awans ekip TF Sport #90 oraz Aston Martina #98 na podium.

Przypomnijmy, że zespoły startujące w klasie LMGTE Am muszą być tankowane przez co najmniej 45 sekund podczas każdego pit stopu, natomiast ekipa Dempsey #88 tankowania wykonywała o 2.7 sekundy szybciej niż wyznacza to regulamin.

Karę czasową otrzymała także druga ekipa Dempsey - Proton Racing #77, w której rywalizują Julien Andlauer, Matt Campbell oraz Christian Ried, jednak ich pozycja nie uległa zmianie.

Oba składy Protona musiały wyjaśnić także "sygnały", które zostały celowo zmodyfikowane, i w których zmieniano czas tankowania, przez dodanie dwóch sekund do rzeczywistego czasu, tuż przed wysłaniem informacji do FIA.

Sędziowie wyścigowi nie nałożyli żadnych kar za to naruszenie regulaminu, jednak zostaną podjęte dalsze działania przed rundą WEC na torze w Szanghaju.