MotoGP

Valentino Rossi - Movistar Yamaha MotoGP

Valentino Rossi blisko 6000 punktów w Grand Prix

Jeśli Valentino Rossi ukończy Grand Prix Czech w czołowej dziesiątce, to osiągnie barierę 6000 punktów w Motocyklowych Mistrzostwach Świata.

Startujący w wyścigach Grand Prix od 1996 roku Włoch ma szansę jako pierwszy w historii zdobyć 6000 punktów. Po wywalczeniu drugiej pozycji na torze Sachsenring ma ich obecnie 5994, co oznacza, że do złamania tej bariery potrzebuje co najmniej dziesiątego miejsca.

Jeśli Rossi dokona tego wyczynu w Czechach, to będzie miało to dość symboliczne znaczenie. Dla 9-krotnego motocyklowego mistrza świata tor w Brnie jest bowiem wyjątkowym miejscem, gdyż to tutaj w 1996 roku odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze, a udział w rundzie bierze nieprzerwanie od 23 sezonów. Do tej pory 18-krotnie ścigał się natomiast w królewskiej klasie, odniósł 5 zwycięstw i 11 razy finiszował na podium. Poza tym po raz ostatni poza czołową dziesiątką znalazł się w roku 2002, gdy nie dojechał do mety.

W tabeli wszech czasów Rossi zdecydowanie przewodzi pod względem ilości zdobytych punktów. Drugi na tej liście jest Dani Pedrosa, który zgromadził ich 4094. Trzecie miejsce zajmuje z kolei Jorge Lorenzo. Młodszy z Hiszpanów ma obecnie na swoim koncie 3869 punktów. Biorąc pod uwagę, że do końca sezonu zostało jeszcze 10 rund, możliwe, że już w tym roku zawodnik Ducati jako trzeci w historii przekroczy granicę 4000 punktów.