Menu

Maverick Vinales najszybszy pierwszego dnia przedsezonowych testów w Katarze

Maverick Vinales

Maverick Vinales uzyskał najlepszy czas pierwszego dnia ostatniej tury zimowych testów, która odbywa się na torze Losail. Hiszpan o nieco ponad 5 setnych sekundy wyprzedził Andreę Dovizioso i Andreę Iannone.

Testy w Katarze są bardzo ważne z punktu widzenia pierwszej rundy sezonu, która odbędzie się już za nieco ponad 2 tygodnie na torze Losail. Grand Prix Kataru jest bowiem jedynym rozgrywanym przy sztucznym oświetleniu, stąd też właśnie część testu odbywa się już po zapadnięciu zmroku. Dziwić więc może trochę fakt, że sesje zostaną rozegranę pomiędzy godziną 13 a 21 miejscowego czasu (11 a 19 czasu polskiego). Przez to też zawodnicy nie będą mieli aż tak dużo czasu, by sprawdzić ustawienia motocykla w takich właśnie warunkach, gdyż w Katarze zmrok zapada około godziny 18.

Pierwszy dzień katarskiego sprawdzianu rozpoczął się bardzo powoli. Większość zawodników nie spieszyła się z wyjazdem na tor, gdyż test w pełnym słońcu był niezbyt miarodajny, a poza tym mało kto chciał czyścić nawierzchnię z nawianego pustynnego piasku. Dopiero kilka minut po godzinie 12 garaż opuścił Bradley Smith i to właśnie zawodnik KTM-a jako pierwszy przejechał pomiarowe okrążenie. Z czasem jednak do Brytyjczyka dołączali kolejni motocykliści.

Przez kolejne godziny trwania testu wielokrotnie dochodziło do zmian na pozycji lidera. Byli nimi m.in. Bradley Smith, Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso, Valentino Rossi, Andrea Iannone czy Maverick Vinales. Po zapadnięciu zmroku na czele tabeli znajdował się jednak „Por Fuera”. Trzykrotny mistrz świata MotoGP z prowadzenia nie cieszył się zbyt długo, gdyż na pozycję lidera awansował Maverick Vinales. Ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu w Katarze okrążenie pokonał w czasie 1:55.053. Taki wynik nie został już pobity przez żadnego z motocyklistów, więc to Hiszpan zakończył dzień na szczycie tabeli.

Vinales to nie jedyny zawodnik Yamahy, który spisał się bardzo dobrze pierwszego dnia testów na torze Losail. Również przyzwoicie wyglądało tempo Valentino Rossiego. 39-latek przez pewien czas liderował stawce, by ostatecznie zakończyć dzień na 7. pozycji. Włoch na swoim najszybszym okrążeniu zanotował 0.379 sekundy straty do swojego zespołowego partnera. Wygląda więc na to, że fabryczna ekipa Yamahy znalazła jakieś rozwiązanie problemów z poprzednich testów.

Bardzo dobrze spisał się również Johann Zarco z zespołu Monster Tech3. Francuz zajął 4. lokatę ze stratą jedynie 0.133 sekundy do Vinalesa. Przed najlepszym debiutantem ubiegłego sezonu znaleźli się jednak jeszcze dwaj Włosi. Na 2. miejscu z czasem 1:55.104 uplasował się Andrea Dovizioso, natomiast na 3. Andrea Iannone. Zawodnik reprezentujący barwy Suzuki stracił do swojego rodaka jednak zaledwie 3 tysięczne sekundy.

W Katarze trochę poniżej oczekiwań spisali się zawodnicy Hondy. Najlepszym z nich okazał się Cal Crutchlow, który zajął 9. miejsce ze stratą 0.483 sekundy do Vinalesa. Lokatę niżej uplasował się obrońca mistrzowskiego tytułu, Marc Marquez. Hiszpan był ostatnim zawodnikiem, który stracił do lidera mniej niż pół sekundy. Kolejny w tabeli - Dani Pedrosa - stracił już 0.502 sekundy. 32-latek czwartkowego testu w Katarze nie zaliczy jednak do udanych, gdyż dwukrotnie się wywrócił.

Coraz lepiej jako debiutant prezentuje się Takaaki Nakagami, gdyż czas 1:55.853 pozwolił Japończykowi zająć 14. pozycję. Z pozostałych nowicjuszy w klasie MotoGP przyzwoicie spisali się także Franco Morbidelli i Hafizh Syahrin. Zajęli oni odpowiednio 21. i 22. miejsce. Malezyjczyk był ostatnim zawodnikiem, który do Vinalesa stracił mniej niż 2 sekundy. Stawkę zamknął z kolei inny z debiutantów, Xavier Simeon. Hiszpan okrążenie toru Losail przejechał o ponad 2.6 sekundy wolniej od zawodnika Movistar Yamahy.

Najbardziej zapracowany w czwartek był Tito Rabat. Hiszpan zajął co prawda dopiero 16. miejsce, ale przejechał aż 69 okrążeń toru Losail. Liczbę co najmniej 60 „kółek” pokonali jeszcze: Alex Rins (67), Maverick Vinales (64), Takaaki Nakagami (64), Bradley Smith (64), Thomas Luthi (64) oraz Franco Morbidelli (60). Na drugim biegunie znalazł się natomiast Dani Pedrosa. Hiszpan z powodu upadków przejechał ledwie 37 okrążeń.

W piątek i sobotę ostatnie dwa testy przed rozpoczynającym się 16 marca weekendem wyścigowym w Katarze. Wiele ekip ma jeszcze do dopracowania swoje motocykle, Honda testuje wciąż silniki, Yamaha szuka rozwiązań problemów z Tajlandii, a wszystkie zespoły nadal sprawdzają aerodynamikę nowych owiewek. Zapowiadają się więc jeszcze 2 pracowite dni.

Image © Michelin

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE