Menu

Marc Marquez z pole position do Grand Prix Ameryk

Marc Marquez / Repsol Honda

Marc Marquez wywalczył pierwszą lokatę startową do Grand Prix Ameryk na torze Circuit of the Americas, pokonując w najbliższej rywalizacji Mavericka Vinalesa.

Druga sesja kwalifikacyjna rozpoczęła się od bardzo dobrego czasu Marca Marqueza, który po pierwszych przejazdach plasował się na pierwszej lokacie z czasem 2:03.042.

Tuż za Hiszpanem znajdował się jego rodak Maverick Vinales, który tracił 0.870 sekundy, choć czas zawodnika Yamahy mógłby być znacznie lepszy, gdyby nie Valentino Rossi, który wytrącił swojego zespołowego kolegę z tempa.

Vinales już na kolejnym szybkim okrążeniu odrobił jednak większość strat do Marqueza zbliżając się na 0.083 sekundy, a następnie poprawił się na 2:02.871, co dawało mu prowizoryczne pole position.

Dotychczasowy lider kwalifikacji nie dał jednak za wygraną i mimo braku rekordu w pierwszym sektorze, pojechał szybciej w trzech pozostałych sektorach, wykręcając czas w postaci 2:02.741, co dało mu ostatecznie pierwszą lokatę startową i przewagę 0.130 sekundy nad Vinalesem.

Poprawą czasu popisał się także Valentino Rossi, który początkowo plasował się pod koniec pierwszej dziesiątki, jednak czas 2:03.673 pozwolił Włochowi wskoczyć na trzecią pozycję i start z pierwszej linii do niedzielnej rywalizacji.

Czwarta lokata należała ostatecznie do Daniego Pedrosy, który również zszedł poniżej 2:04, jednak do swojego zespołowego kolegi stracił ponad sekundę, utrzymując za sobą Johanna Zarco z Tech 3 oraz dwóch zawodników Ducati - Jorge Lorenzo i Andreę Dovizioso.

Na ósmej pozycji kwalifikacje zakończył natomiast Jonas Folger, za którym znalazł się Cal Crutchlow, który nie był w stanie poprawić swojego czasu z powodu upadku w jedenastym zakręcie, a także Scott Redding, Andrea Iannone i Jack Miller, który znalazł się na dwunastej lokacie.

Q1

Jack Miller i Jorge Lorenzo awansowali do drugiej sesji kwalifikacyjnej Grand Prix Ameryk na torze Circuit of the Americas.

Australijczyk z zespołu Marc VDS swoje najszybsze okrążenie pokonał już na pierwszym szybkim kółku, osiągając czas w postaci 2:04.438 i pozostał na prowadzeniu do końca pierwszych zmagań kwalifikacji.

Dobrym czasem popisał się także Jorge Lorenzo, który najszybsze okrążeniu toru w Austin pokonał w czasie 2:04.648, notując stratę 0.210 sekundy i choć nie poprawił swojego rezultatu pozostał do końca na drugiej lokacie.

Bliski awansu do Q2 był Loris Baz z zespołu Reale Avintia Racing, który kończył sesję bardzo szybkim okrążeniem, jednak wysiadka z motocykla w ostatnim zakręcie spowodowała, że Francuz musiał ostatecznie zadowolić się czwartą lokatą tuż za Danilo Petruccim.

Tuż za Bazem pierwszą sesję kwalifikacyjną zakończyli Hector Barbera, Tito Rabat, Karel Abraham, Bradley Smith, Alvaro Bautista, Sam Lowes i Pol Espargaro, który zanotował ponad trzysekundową stratę do Jacka Millera.

Image © Michelin

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE