Menu

ERC: Sirmacis wygrywa Rajd Lipawy. Kajetanowicz i Chuchała Mistrzami Europy

Ralfs Sirmacis

Ralfs Sirmacis został zwycięzcą Rajdu Lipawy. Łotysz wyprzedził Aleksieja Łukjaniuka (+1.04.3) oraz Estończyka Siima Plangiego (+1:48.3). Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran dzięki zajęciu czwartego miejsca w łotewskiej imprezie zapewnili sobie tytuł Mistrza Europy. Również powody do radości miał Wojciech Chuchała, który wygrał klasyfikację ERC2 sezonu 2016 pomimo, że nie ukończył imprezy z powodu wypadku na ostatnim odcinku specjalnym.

Rywalizacja w Rajdzie Lipawy rozpoczęła się od piątkowego odcinka kwalifikacyjnego. Zwycięzcą okazał się Aleksiej Łukjaniuk, który pokonał trasę w czasie 2.13.59. Drugie miejsce przypadło Kajetanowi Kajetanowiczowi, który stracił 0.75 sekundy. Na trzecim miejscu był Łotysz Ralfs Sirmacis (+1.85 sekundy).

Sobotnie poranne trzy odcinki specjalne Rajdu Lipawy wygrał Ralfs Sirmacis. Podczas pierwszego OS-u Kuldiga 1, Łotysz wyprzedził o 2.5 sekundy Aleksieja Łukjaniuka oraz Estończyka Siima Plangiego o 4.2 sekundy. Czwarte miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz. Dzięki wygraniu dwóch kolejnych OS-ów (Castrol Edge Super Car, Neste 1) Sirmacis powiększył przewagę nad Łukyanukiem do 17.3 sekundy. Kajetan Kajetanowicz po pierwszej pętli nadal zajmował czwartą lokatę.

Po przerwie na serwis kierowcy mieli do pokonania kolejne dwa OS-y. Odcinek Neste 2 wygrał Sirmacis (12:55.4). Łotysz wyprzedził Aleksieja Łukjaniuk o 6.7 sekundy oraz Siima Plangiego o 12.2 sekundy. Kajetanowicz tym razem zajął czwartą lokatę. Drugi przejazd odcinka Kuldiga ponownie padł łupem Ralfsa Sirmacisa. Łotysz dotarł do mety z czasem 6:28.4 i był szybszy od drugiego Kajetana Kajetanowicza o 4.4 sekundy. Trzeci rezultat uzyskał Aleksiej Łukjaniuk ze startą 8.4 sekundy.

Trzecia sobotnia pętla liczyła dwa przejazdy odcinka Great Amber. Oba zostały wygrane przez Aleksieja Łukjaniuka (1:22.6 i 1:24.6). Dwa razy drugie miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz, dzięki czemu awansował w klasyfikacji na trzecie miejsce. Na trzeciej lokacje podczas dwóch prób był Ralfs Sirmacis.

Niedzielna runda znowu rozpoczęła się od zycięstwa Ralfsa Sirmacisa. Łotysz odcinek specjalny Vivus.lv1 pokonał w czasie 5:37.5 i wyprzedził Rosjanina Łukjaniuka o 4.7 sekundy. Trzecie miejsce przypadło Siimowi Plangiemu (+5.7 sekundy). Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran zajęli czwarte miejsce. Kolejne odcinki (Liepaja ledvesmo 1 i NPK Expert) również wygrał łotewski kierowca.

Na dziesiątym odcinku specjalny pojawiły się problemy z silnikiem u Kajetanowicza, jednak polska załoga ukończyła go z siódmym rezultatem. Szybsi od niego okazali się dwaj inni Polacy Jarosław Kołtun i Łukasz Habaj (piąte i szóste miejsce). Załoga Lotos Rally Team spadła z trzeciego miejsca na czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej Rajdu Lipawy.

Po przerwie na serwis kolejny raz najlepszy okazł się Ralfs Sirmacis (5:31.1) wyprzedzając na drugiej próbie Vivus, Aleksieja Łukjaniuka o 5.5 sekundy oraz Siima Plangiego, który uzyskał ten sam czas, co rosyjski kierowca. Kajetan Kajetanoiwcz i Jarosław Baran tym razem byli na czwartym miejscu.

Również ostatnie dwa odcinki specjalne (Liepaja ledvesmo 2 oraz Blue Shock Race) wygrał Sirmacis wygrywając swój domowy rajd. Rajd Lipawy na drugim miejscu zakończył Aleksiej Łukjaniuk, a trzecia lokata przypadła Siimowi Plangiemu. Na czwartym miejscu uplasował się popularny „Kajto”, dzięki czemu obronił mistrzowski tytuł FIA ERC.

Wojciech Chuchała - Mistrz Europy ERC2

Wojciech Chuchała rozpoczął sobotnią rywalizację od czwartej lokaty na odcinku Kuldiga 1. Podczas dwóch kolejnych OS-ów zajął odpowiednio piąte i szóste miejsce. Po przerwie na serwis Polak ponownie zajął czwarte miejsce na dwóch kolejnych odcinkach i awansował na tę samą lokatę w klasyfikacji generalnej, a jego najgroźniejszy rywal w walce o tytuł Mistrza Europy, Giacomo Scattalon, wycofał się z rywalizacji na czwartym OS-ie ze względu na problemy ze skrzynią biegów, co oznaczało, że Polak został nowym Mistrzem Europy w klasie ERC2. Do końca dnia załoga Chuchała / Dymurski nie poprawiła swojej lokaty i po pierwszej części zajmowała czwarte miejsce, prowadził Aleksiej Łukjaniuk.

Wojciech Chuchała i Daniel Dymurski niedzielne zmagania rozpoczęli od trzech siódmych miejsc w klasie ERC2 przez co spadli w klasyfikacji na szóste miejsce, jednak popołudnie nie było już takie udane. Na ostatnim odcinku specjalnym rajdu polska ekipa miała wypadek i nie ukończyła Rajdu Lipawy. Rajd Lipawy w klasie ERC2 wygrał Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk.

Łukasz Pieniążek – problem z silnikiem

Łukasz Pieniążek rywalizujący w ERC Junior podczas sobotnich zmagań zajmował dwukrotnie trzecie miejsce oraz kilkukrotnie był ósmy w swojej klasie. Niedziela nie była jednak dla niego szczęśliwa. Zajmujący ósme miejsce w klasyfikacji Rajdu Lipawy w ERC Junior Polak miał problemy z silnikiem na dziewiątym odcinku specjalnym i wycofał się z rywalizacji.

Wyniki pozostałych polskich załóg

Łukasz Habaj do ostatniego odcinka specjalnego jechał bardzo dobrze zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak podczas Blue Shock Race popełnił błąd i uderzył w drzewo, co zakończyło jego zmagania.

Jarosław Kołtun podczas rywalizacji na Łotwie zajął odległą lokatę, z kolei Tomasz Kasperczyk ukończył rajd na ósmej pozycji. Mikołaj Kempa na ostatnim OS-ie wypadł z trasy i nie ukończył Rajdu Lipawy.