Menu

ERC: Jan Kopecky zwycięża w Rajdzie Barum

Jan Kopecky / Skoda Fabia

Jan Kopecky zwyciężył w tegorocznej edycji Rajdu Barum. Czech wyprzedził na mecie imprezy swoich rodaków – Tomasa Kostkę (+2.34.0) oraz Jana Czernego (+ 2.41.9). Jego najgroźniejszy rywal, Aleksiej Łukjaniuk miał wypadek na OS15 i wycofał się z rywalizacji. Pechowo swój udział zakończył Łukasz Habaj, również nie dokańczając piętnastego odcinka specjalnego z powodu wypadku.

Dzięki równej jeździe podczas niedzielnych odcinków załoga Lotos Rally Team w składzie Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran, zajęła drugie miejsce podczas drugiego etapu rajdu oraz zapewniła sobie tytuł Mistrza Europy w kategorii zespołowej. W klasyfikacji ogólnej Rajdu Barum zajęli 57. miejsce.

Niedzielna rywalizacja w Rajdzie Barum liczyła dwie pętlę. Poranną część rozpoczynał odcinek Kasava liczący 19.42 km. Najszybszy okazał się Jan Kopecky (11.30.5). Czeski kierowca wyprzedził swojego rodaka Jaromira Tarabusa o 5.3 sekundy. Trzeci był Aleksiej Łukjaniuk ze stratą 7.8 sekundy. Powracający do rywalizacji po awarii samochodu Kajetan Kajetanowicz był czwarty. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu stracił Bryan Bouffier na rzecz Tomasa Kostki.

Odcinek 11 z kolei wygrał Rosjanin Łukjaniuk (9.49.3) przed Tomasem Kostką (+3.7) oraz Janem Kopeckym (+5.2). Ponownie na czwartym miejscu uplasował się Kajetan Kajetanowicz. Łukasz Habaj był czternasty. Podczas ostatniego odcinka przed przerwą na serwis (Majak 1), najszybszy okazał się Jan Kopecky z czasem 7.13.4. Drugie miejsce przypadło Łukjaniukowi (+2.7), a trzecie załodze Lotos Rally Team (+6.9).

Po przerwie drugi przejazd odcinka Kasava (19.42 km) wygrał Jan Kopecky (11.30.5). Czech wyprzedził Jaromira Tarabusa o 5.2 s oraz Aleksieja Łukjaniuka o 7.9 i na dwa odcinki przed końcem Rajdu Barum miał 8.4 sekund przewagi nad Rosjaninem. Ponownie czwarte miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz, a Łukasz Habaj był dwunasty. Czternasty odcinek specjalny wygrał Łukjaniuk (9.37.3) przed Tomasem Kostką (+3.3) oraz Janem Kopeckym (+4.3). Czwarty ponownie był Kajetanowicz.

Ostatniego OS-u Rajdu Barum nie będą miło wspominać Aleksiej Łukjaniuk oraz Łukasz Habaj. Oboje wypadli z trasy i nie ukończyli imprezy. Na odcinku Majak 2 najlepszy okazał się tryumfator czeskiego rajdu Jan Kopecky. Drugie miejsce przypadło Tomasowi Kostce (+1.6), a trzecie Janowi Czernemu (+3.9). „Kajto” tym razem był piąty.

Ostatni dzień Rajdu Barum dla Łukasza Pieniążka i Przemysława Mazura był bardzo udany. Trzykrotnie zajmował trzecie miejsce podczas odcinków, raz był drugi, a na ostatnim odcinku specjalnym Majak 2 uzyskał najlepszy czas (7.52.6). Ostatecznie polska załoga zajęła drugie miejsce w klasyfikacji Rajdu Barum aut ERC3/ ERC Junior.