Menu

Kimi Raikkonen dyktuje tempo w ostatniej porannej sesji testów przedsezonowych 2018

Kimi Raikkonen

Fin podobnie jak wczoraj jego partner z ekipy, postanowił pokonać szybkie okrążenie na oponach hiper miękkich. Oczywiście kierowca Ferrari w związku z tym nie miał sobie równych, jeśli chodzi o pojedynczy czas okrążenia.

Kimi Raikkonen stopniowo zmieniał mieszanki opon w swojej maszynie na coraz miększe. Przed godziną jedenastą reprezentant Ferrari korzystając z ogumienia super miękkiego uzyskał czas 1:18,238 które wówczas zapewniło mu pierwsze miejsce w zestawieniu z czasami. Około trzydzieści minut później Fin opuścił garaż na mieszance ultra miękkiej, lecz nie zdołał na niej złożyć jednego dobrego okrążenia.

Po założeniu opon hiper miękkich Kimi Raikkonen już takich problemów nie miał i błyskawicznie uporał się z barierą 1 minuty i 18 sekund. Jednocześnie zbliżał się do rezultatu Sebastiana Vettela z wczoraj, ale jednak trochę mu zabrakło, ponieważ uzyskał czas 1:17,221.

Na drugiej pozycji w zestawieniu z wynikami znalazł się Romain Grosjean. To drugi dzień, w którym tak wysoko plasuje się reprezentant Haasa. Nie należy jednak wyciągać zbyt pochopnych wniosków, ponieważ czołowe zespoły miały nieco inny plan na dzisiejszy poranek. Francuz swój najlepszy rezultat zanotował na oponach super miękkich.

Pierwszą trójkę uzupełnił Brendon Hartley z Toro Rosso. Nowozelandczyk uzyskał swój najlepszy czas - 1:18,949 na oponach hiper miękkich. Obok Lewisa Hamiltona był jednym z najbardziej pracowitych kierowców tej sesji. Reprezentant ekipy z Faenzy pokonał bowiem ponad osiemdziesiąt okrążeń.

Lewis Hamilton w początkowej fazie dnia testowego jeździł na oponach super miękkich i to właśnie wtedy pokonał swoje najszybsze okrążenie, które dało mu czwarte miejsce w zestawieniu z wynikami. Brytyjczyk koncentrował się głównie na dłuższych przejazdach na ogumieniu pośrednim. Zazwyczaj notował czasy w przedziale 1 minuty i 20 sekund.

Zespół Force India w poprzednich dniach nie plasował się zbyt wysoko w tabeli z wynikami. Sytuacja uległa zmianie w piątek. Częściowo było to spowodowane problemami innych ekip, ale należy odnotować, że Esteban Ocon swoje najlepsze okrążenie pokonał na mieszance miękkiej. Przed godziną trzynastą zaliczył również kilka przejazdów na oponach super miękkich i ultra miękkich.

Szóste miejsce zajął Siergiej Sirotkin, który testował rano zamiast Roberta Kubicy. Krakowianin oddał sesję na rzecz etatowego kierowcy Williamsa. Rosjanin korzystał głównie z opon miękkich i to właśnie na tej mieszance uzyskał swój najlepszy czas okrążenia.

Daniel Ricciardo również spokojnie testował tempo na dłuższych przejazdach mając do dyspozycji opony pośrednie. Stąd też uplasował się na takiej, a nie innej pozycji.

Charles Leclerc był ostatnim spośród kierowców, którzy uzyskali czas jednego okrążenia. Monakijczyk jednak nie zaliczy piątkowej sesji testowej do udanych. Wszystko dlatego, że trochę zbyt optymistycznie postanowił pokonać dwunasty zakręt i w efekcie uderzył w barierę. Przez kilka minut na torze mieliśmy czerwoną flagę.

Niezbyt pozytywnie ostatni dzień testowy układa się także dla Fernando Alonso. Hiszpan jedynie po półtorej godziny od rozpoczęcia jazd na torze Barcelona-Catalunya musiał zatrzymać swojego McLarena MCL33. Mechanicy ponownie musieli wymienić silnik.

Problemy nie ominęły zespołu Renault. Carlos Sainz nie pojeździł zbyt długo, a winna temu była skrzynia biegów.

Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z ostatniego dnia testów przedsezonowych Formuły 1!

Image © Scuderia Ferrari

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE