Menu

Kalendarz F1 zostanie ułożony według regionów?

GP Hiszpanii

Właściciele praw komercyjnych do Formuły 1 wpadli na kolejny pomysł mający zwiększyć liczbę fanów sportu na świecie. Tym razem dotyczy on zmiany kolejności rozgrywania wyścigów w sezonie i celem jest wprowadzenie go już w przyszłym roku.

Planem szefa do spraw komercyjnych Formuły 1 jest zaprojektowanie kalendarza tak, aby sezon zaczynał się w Europie, potem odbywałyby się zawody amerykańskie, a finałowe wyścigi rozegrane zostałyby w Azji.

Trwają rozmowy nad zaprojektowaniem kalendarza w ten sposób już na sezon 2019, aczkolwiek są pewne utrudnienia, ponieważ promotorzy GP Australii chcą, aby ich runda rozgrywana była jako pierwsza.

Z ambicjonalnego punktu widzenia, jestem optymistą, ale nie brakuje mi realizmu związanego z kontraktowymi zobowiązaniami, które posiadamy, a także problemami pogodowymi panującymi w danym okresie. Dlatego też trochę zajmie zrealizowanie tego planu, jeżeli kiedykolwiek do tego dojdzie - powiedział Sean Bratches dla Motorsport.com.

Staramy się ukierunkować ten statek tak, aby było to najbardziej efektywne dla kibiców, ponieważ możemy się poruszać z nimi przez pewien okres w tej samej strefie czasowej. Dla F1 będzie to korzystne, ponieważ unikniemy drogich podróży i także stworzymy okazje nowe sponsorskie.

Taki sposób organizacji sezonu Formuły 1 może pozwolić zwiększyć liczbę wyścigów w kalendarzu do 25. Wśród kandydatów do rozgrywania Grand Prix F1 znajdują się takie kraje jak Wietnam, Argentyna czy druga runda w Stanach Zjednoczonych - w Maiami.

Nie mamy docelowej ilości wyścigów. Oczywiście możemy dodać Grand Prix, ponieważ mamy wiele miejsc, które zainteresowane są organizacją zawodów, ale myślę, że obecnie mamy liczbę będącą naprawdę pozytywną dla nas. Najważniejsze jest to, aby upewnić się, że jakość jest wyższa niż ilość. Mamy prawo do zwiększenia liczby wyścigów i możemy ostatecznie sięgnąć 25. Niemniej jednak uważam, że powinniśmy skupić się na organizowaniu zawodów tam, gdzie powinny się one odbywać i naprawdę wszystkie elementy za tym stoją - wyjaśnił Chase Carey.

Nie chodzi przecież o sam wyścig, ale jednostki gościnne, lokalnych partnerów, wydarzenie, miasta, które je wspierają, publiczność i myślę, że zajmiemy się tym, jak tylko uporamy się z odnowieniami kontraktów.

Bieżący sezon Formuły 1 rozpocznie się w Australii już za nieco ponad dwa tygodnie.

Image © Mercedes AMG Petronas

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE