Menu

Agresywna konstrukcja tylnego zawieszenia McLarena

Fernando Alonso / McLaren-Renault

Podczas tegorocznej pierwszej tury przedsezonowych testów, zespoły przejechały ponad 600 okrążeń mniej niż w ubiegłym roku. Mimo tak olbrzymiej różnicy, nie przeszkodziło to w wychwyceniu najbardziej intrygującej nowinki technologicznej zespołu McLarena.

Zespół z Woking od wielu lat nie jest w stanie rywalizować o mistrzostwo świata. Powodami takiego stanu rzeczy są pieniądze, brak testów prywatnych w trakcie sezonu, czy olbrzymia różnica między silnikiem Mercedesa, który według byłego szefa zespołu Rona Dennisa nie był identyczny, jaki w swoich samochodzie posiadał zespół Mercedesa. Aby precyzyjniej to określić, chodziło o dodatkowy tryb kwalifikacyjny silnika oraz pełen klucz dostępu, dzięki, któremu ustawienie i skonfigurowanie bolidu pod jednostkę napędową byłoby prostsze. Takiego klucz nie posiadają zespoły, które korzystają z niemieckich jednostek hybrydowych.

W tej sytuacji McLaren nawiązał współpracę z japońskim koncernem Hondy. Sezony 2015–2017 nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Brak zwycięstw, a nawet jakiegokolwiek podium z ciągłą awaryjnością silnika i nie konkurencyjnością spowodował, że zespół z Woking podpisał umowę z Renault.

McLaren zawsze słynął z innowacyjnej budowy tylnego zawieszania, które poprawiało aerodynamikę. W ten sposób, w latach 2015–2017 w szczególności na Węgrzech kierowcy radzili sobie ponad normę, czyli uzyskiwali piąte czy szóste miejsce. Zmiana dostawcy jednostek napędowych nie powstrzymała ich, aby konstrukcja MCL33 znów była niesamowicie zbudowana.

Tegoroczny model posiada duży wspornik na górnym wahaczu. Bardzo podobny do tego, który wprowadzono do F1 w roku 2013. Górny wahacz jest pochylony bardzo daleko do przodu, co kreuje wąski trójkątny kształt, który jest niemal identyczny do tego, jaki zastosował zespół Toro Rosso w sezonie 2016. Różnica jest taka, że juniorska ekipa Red Bulla wykorzystała taką technologię na dolnym wahaczu.

Ta innowacyjna budowa sprawia, że aerodynamika McLarena tworzy punkt podparcia nie, jak w większości zespołów blisko całego wahacza, czyli stojaka między zawieszeniem a oponami, lecz w środku górnego. Uwalnia to wokół tylnej opony obszar, w którym przepływ powietrza jest płynny i poprawia tym samym konkurencyjność bolidu.

Oczywiście, taka budowa ma pewne wady, jednakże McLaren najwyraźniej zastosował ciężki górny wahacz, który gwarantuje sztywność całego układu.

Image © McLaren

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE